Спеціальні потреби

50-300 гривень - вартість голосу українця на парламентських виборах


Підкуп виборців - один із найпопулярніших методів боротьби за голоси на українських виборах. Не оминули цього методу і цьогорічні парламентські вибори. Комітет виборців України (КВУ) констатує рекордну кількість фактів підкупу виборців.

“Ніколи на виборах в Україні стільки фактів підкупу ми не фіксували”, - каже голова КВУ Олександр Черненко. Підкупи відбувалися і під час виборчої кампанії, і безпосередньо в день голосування. Спостерігачі КВУ, ОПОРИ, інших моніторингових проектів відзначали різні випадки таких порушень по всій Україні.
Здебільшого, до підкупу вдавалися кандидати по мажоритарних списках, так як для них дійсно кожний голос мав значення. Починаючи від продуктових наборів, холодильників, подарунків, завершуючи простими грошима взамін на фотографію бюлетеню із поставленим плюсом «де треба».

Як зазначають спостерігачі КВУ, загалом по Україні вартість голосу складала від 50-ти до 300 гривень. Відомо, що існували і системи «сотників», коли одна людина повинна була сама набрати певну кількість людей, які пообіцяють голосувати за потрібного кандидата, а сама отримувала за це певний бонус. Але такі факти не були зафіксовані. Натомість, до звітів потрапили наявні поодинокі випадки. Наприклад, такі, як у Чернігівській області, де в селі Носелівці Борзнянського району голова сільради разом із помічниками на вході до дільниці пропонували виборцям на вибір або пляшку горілки, або 20 гривень, закликаючи голосувати за певного кандидата.
“Ніколи на виборах в Україні стільки фактів підкупу ми не фіксували”.
Олександр Черненко, голова КВУ

Інша ситуація у Києві, де за мажоритарними списками, на відміну від регіонів, перемагає опозиція. Політолог Володимир Фесенко говорить, що кияни нарешті «перемогли гречку».

«Ситуацію у Києві я формулюю наступним чином: опозиціонери проти корупціонерів, навіть не проти Партії регіонів…Я пишаюся киянами, тому що тут принципово важлива навіть не перемога Батьківщини, Свободи або УДАРу в округах, тут головне, що перемогли гречку», – сказав директор Центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко.

Ще до виборів соціологічні дослідження фонду «Демократичні ініціативи» та Київського міжнародного інституту соціології показували, що 11,5% українців готові продати свій голос. Більшість з них готова була зробити це від 200 до 500 гривень. Центр Разумкова вважає, що ця сума ще більша – в середньому 2650 гривень. На думку аналітиків, українці погоджуються на таке, бо живуть за межею бідності, і громадські обов’язки їх будуть цікавити лише тоді, коли будуть задоволені базові потреби.

Наразі Генпрокуратура України повідомила, що порушено 5 кримінальних справ про підкуп на виборах. Загалом ГПУ отримала 94 звернення про підкуп виборців на дільницях в день голосування, але, як зазначає прес-служба відомства, підтвердилися тільки 5 з них.

На думку політика і громадського діяча Левка Лук’яненка, без таких методів провладна партія на змогла б перемогти, так як вона втратила свій електорат і на Півдні-Сході, де мала найбільше своїх прихильників. Втім, усі закиди щодо підкупу та фальсифікацій представники Партії регіонів відкидають.

Зокрема, прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що вибори в Україні були «демократичні, вільні та прозорі».
XS
SM
MD
LG