Спеціальні потреби

Спостерігачі від ОБСЄ говорять про згортання демократичних процесів в Україні


Міжнародні спостерігачі з Парламентської асамблеї ОБСЄ вважають, що вибори в Україні засвідчили, що демократичний процес у країні став на зворотній шлях.

«З огляду на зловживання владою та занадто велику роль на цих виборах грошей, схоже, що демократичний процес почав іти зворотнім шляхом в Україні», – сказала керівник місії спостерігачів ПА ОБСЄ Вальбурґа Дуґлас на прес-конференції у Києві.

Представники міжнародної місії назвали нерівність умов учасників політичних перегонів однією з головних проблем. Найбільш яскраво це проявлялося у зловживанні адміністративним ресурсом, недостатній прозорості фінансування передвиборчої кампанії та також у браку збалансованого висвітлення у ЗМІ, ідеться у заяві щодо попередніх результатів та висновків спостерігачів від ОБСЄ. Таку передвиборчу ситуацію в країні спостерігачі назвали кроком назад у порівнянні з попередніми роками.

Міжнародні експерти також вказали на вплив на результати виборів ув’язнення опозиційних політиків Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Дуґлас назвала це ненормальним, коли для того, щоб почути думку провідного опозиційного політика доводиться їхати у в’язницю. Спостерігачі ОБСЄ також розкритикували тиск на виборців.

«Я вважаю, що виборці не повинні наражатися на переслідування від своїх роботодавців або від державних органів», – сказала Дуґлас.

Стосовно самого дня голосування та підрахунку голосів, міжнародні спостерігачі висловлюються позитивно, вказуючи на те, що, в цілому, все пройшло «спокійно та мирно», утім «через недостатню прозорість» встановлення підсумків було оцінено негативно.

Одразу після того, як представник ОБСЄ озвучила звіт, керівник прес-центру Партії регіонів Ганна Герман прокоментувала його «Українській правді» вказавши, що порушення не були названі системними, а також не було озвучено однозначних висновків та оцінок.

«Ці оцінки дають нам великий кредит довіри світу і можливість сказати, що ми йдемо правильним шляхом», – сказала Герман. «Завдяки щирості спостерігачів, вони поводилися як друзі, чесно сказали, що побачили, вказали на помилки, які ми будемо виправляти… Вони дали знак, сигнал, що Європа готова прийняти Україну, йти разом з Україною і підставляти Україні плече».

Україна скоро головуватиме в ОБСЄ, саме тому не раз мова йшла про те, що цьогорічні парламентські вибори повинні були продемонструвати Європі, у якому напрямку рухається країна.
«Пам’ятаючи про це, я сподіваюсь, що державні органи зроблять все, щоб повернути Україну на шлях демократичного розвитку», – наголосила Дуґлас.

Спостерігачі ПАРЄ та Європарламенту також критикують українські вибори. У понеділок свої результати спостереження оприлюднили і представники інших міжнародних місій. В ПАРЄ негативно оцінили виборчу ситуацію в країні.

«Ці вибори не призвели до реалізації демократичного потенціалу українського суспільства. Український народ заслуговує на краще, ніж таке», – сказав голова делегації спостерігачів ПАРАЄ Андреас Кросс.

Серед головних причин цього Кросс назвав відсутність рівного доступу різних політичних сил до ЗМІ та відсутність рівних можливостей для проведення виборів. Як результат, у парламенті будуть люди, які представлятимуть чиїсь приватні інтереси, замість інтересів усього народу.
Міжнародні експерти також вказали на вплив на результати виборів ув’язнення опозиційних політиків Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Дуґлас назвала це ненормальним, коли для того, щоб почути думку провідного опозиційного політика доводиться їхати у в’язницю.

Представники місії Європарламенту також вказали на те, що кандидати не змагалися на рівних, адже деякі мали значно більший фінансовий ресурс. За словами голови місії спостерігачів від Європарламенту, депутата Європарламенту Павла Коваля, не менш негативно на виборчий процес вплинуло ув’язнення опозиційних лідерів Юлії Тимошенко та Юрія Луценко. Проте, іноземних спостерігачів порадувала поведінка українських виборців, які забезпечили мирний перебіг голосування.

«Все це вказує на велике бажання українських громадян належати до сім’ї демократичних європейських країн», – сказав Коваль.

Представники іноземних місій будуть продовжувати спостерігати за підрахунком голосів та будуть готувати остаточні звіти.
XS
SM
MD
LG