Спеціальні потреби

Яка небезпека криється за запровадженням біометричних паспортів в Україні?


За кілька днів президент повинен вирішити чи підписувати закон про біометричні паспорти. Правозахисники говорять – це повернення до тоталітаризму.

«Ми беремо у вас гроші і забираємо інформацію для надійного зберігання у міліції … до речі, якщо потрібно знайти чиїсь дані, про це також можна домовитися пізніше. Всім потрібні такі данні: колекторам треба, конкурентам, журналістам, чиновниками, корупційним елементам – усім потрібні бази даних», – говорив правозахисник, який у театральному перфосенсі біля адміністрації президента грав депутата-регіонала Василя Грицака, чий закон про єдиний державний демографічний реєстр ухвалила Верховна Рада.

«У цьому питанні зійшлися інтереси поліцейської держави, яка не може існувати у суспільстві, про яке їй не все відомо, та інтереси великого бізнесу. Тут шалені гроші, тому існує велика небезпека, що цей закон пройде».
Аркадій Бущенко
Учасники акції спочатку стояли навколо з плакатами «Продам базу даних» та «Вантажте паспорти ящиками». Потім вони підходили до коробки з написом «Єдиний демографічний реєстр» та кидали в неї гроші, а взамін отримували уявний паспорт, водійські права чи інший документ. Так правозахисники хотіли показати потенційну небезпеку створення бази даних, де буде зібрана вся інформація про особу, та наголосити, що заміна документів буде коштувати громадянами близько 60 мільярдів гривень.

«Це є форма сучасного кріпацтва, коли держава про нас знає усе. Зараз непотрібно прикріпити людину до землі, щоб її контролювати, зараз достатньо прикріпити до інформації. Людина не зможе навіть поворохнутися, щоб держава не знала про це», – сказав виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

Автори закону говорять, що його потрібно прийняти, адже це вимога Європейського Союзу, для продовження переговорів щодо безвізового режиму.

«Рішення треба приймати. Можливо, ми з першого разу не приймемо це законодавство – один раз і до кінця. Можливо, треба буде щось виправляти, ми далі подивимося під час виконання цього закону, але треба рухатися далі», – сказав президент України Віктор Янукович відповідаючи на питання ЗМІ.

Утім, правозахисники наголошують, що для продовження переговорів з ЄС мова іде тільки про зміну закордонного паспорту і це не має жодного стосунку до внутрішніх паспортів, водійських прав та створення інформаційної бази з повною інформацією про кожну особу.

«Головна небезпека цього закону в створенні дуже широкої бази даних з персональною інформацією громадян, що може бути використана проти них, у нашій країні – це буде дуже легко зробити», – сказав голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. – «Ця база даних буде зберігатися у Міністерстві внутрішніх справ, яке нереформоване і досі залишається пострадянським поліцейським управлінням. Тому, це реальний крок до створення контролю над громадянами».

Проте, один із авторів закону, депутат регіонал Василь Грицак в інтерв’ю Радіо Свобода сказав, що витік інформації з бази – виключений, користуватися нею буде тільки держава.

«Загрози не існує абсолютно! Тому що вся база даних про фізичних осіб громадян України, яка буде в реєстрі, охороняється державою Україна. Вся база даних охороняється гарантіями закону про захист персональних даних. Якщо ми говоримо, що в нас в Україні діє Конституція, чи в нас в Україні діють закони, значить, неможливо ні одної деталі навіть біометричної інформації про людину отримати якимсь шляхом», – сказав Грицак.

У відповідь на це, правозахисники говорять, що саме представники держави і стануть першими, хто буде користуватися такою базою з особистою інформацією. На приклад, щоб боротися з конкурентам, щоб зруйнувати бізнес інших, щоб чинити тиск на потрібних людей, знаючи її домашню адресу, де мешкають родичі та близькі люди.

«У цьому питанні зійшлися інтереси поліцейської держави, яка не може існувати у суспільстві, про яке їй не все відомо, та інтереси великого бізнесу. Тут шалені гроші, тому існує велика небезпека, що цей закон пройде», – сказав Бущенко.

Закон про введення в Україні біометричних паспортів Верховна Рада прийняла 2-го жовтня, він передбачає введення паспортів, які будуть містити біометричну інформацію. Якщо президент підпише закон, то нові біометричні закордонні паспорти будуть видаватися українцям вже з 1 січня 2013-го року, а старі будуть діяти до кінця терміну вказаного на документі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG