Спеціальні потреби

Ці вибори – найбрудніші в українській історії?


Суди і маски-шоу, бійки і сльозогінний газ. З допомогою таких засобів триває підрахунок голосів на мажоритарних округах. Справа поволі посувається: кількість округів, де ще не названий переможець, зменшилась. Якщо в середу таких було понад три десятки, то станом на вечір четверга, згідно з даними ЦВК, залишилося 12.

Є приклад джентльменського вирішення конфлікту. На окрузі №95 на Київщині «ударівець» Олександр Юраков вирішив не оскаржувати свою поразку, відкликав скарги і привітав з перемогою кандидата від Об’єднаної опозиції В’ячеслава Кутова. Усе для того, аби міжусобицями не лити воду на млин кандидата від влади Петра Мельника.

Таке мирне залагодження, однак, залишається винятком. На решті проблемних округів триває жорстке протистояння, а подеколи й війна без правил. На Київському окрузі №211, де перемагає бютівець Сергій Терьохін, його опонент, кандидат від влади Ігор Лисов звернувся до суду з вимогою перерахувати голоси.
«Очевидно, що вибори є надзвичайно брудними. І особливо брудні вони там, де є незначна різниця між кандидатами. Тобто завдяки цій мажоритарній виборчій системі ціна фальсифікацій зросла».
Олександр Палій, політолог


При цьому 9-річній дочці Терьохіна телефонують на мобільний телефон невідомі з погрозами на адресу батька. У Київській області, на окрузі №94 представниця Партії регіонів Тетяна Засуха вирішила через суд відібрати перемогу у висуванця «Батьківщини» Віктора Романюка.

В хід ідуть протоколи зі сфальшованими підписами, а ЗМІ рясніють повідомленнями про те, що готується штурм окружного виборчкому. Цілком паралізована робота комісії в Канівському окрузі №197, де змагаються висуванець від «Батьківщини» Леонід Даценко і самовисуванець Богдан Губський. Більшість членів комісії два дні тому зникли у невідомому напрямку, і відтоді підрахунок бюлетенів, ледь дійшовши до половини, зупинився. Ось уже третю добу не спадає напруга на окрузі №223 у Києві, де «свободівець» Юрій Левченко протистоїть екс-главі Шевченківської райдержадміністрації Віктору Пилипишину. Скандальний округ уже відзначився і бійками, і застосуванням сльозогінного газу; нині «свободівці» звернулися до ЦВК з проханням змінити на окрузі керівний склад.

При цьому проблеми в округах, де балотуються висуванці від опозиції, далеко не завжди закінчуються навіть з підрахунком усіх бюлетенів. На окрузі №132 на Миколаївщині, де вже було підраховано 100% бюлетенів і ЦВК оголосив переможцем висуванця від «Батьківщини» Аркадія Корнацького, раптом усе змінилось. На місці переможця Корнацького на сайті ЦВК опинився заступник губернатора, «регіонал» Віталій Травянко. Опозиція стверджує, що має докази фальшувань. Відтак на окрузі, де вже начебто були встановлені результати, розгортається нове протистояння.

У Центрвиборчкомі кажуть – ці вибори стали найбруднішими в українській історії. Таке заявила у четвер заступник глави ЦВК Жанна Усенко-Чорна. «Є кілька округів в Україні, які явно демонструють порочність мажоритарної складової системи виборів», – сказала Усенко-Чорна. Нинішню фазу встановлення підсумків голосування вона назвала «жахливою».

В експертних колах також заговорили про очевидні вади мажоритарної системи. Лунають пропозиції, виходячи з досвіду нинішніх виборів, відмовитись від «мажоритарки».

«Поверненням до 2004 року» називає нинішні вибори політолог Олександр Палій.
«Очевидно, що вибори є надзвичайно брудними. І особливо брудні вони там, де є незначна різниця між кандидатами. Тобто завдяки цій мажоритарній виборчій системі ціна фальсифікацій зросла. І ми, по суті, побачили повернення до 2004 року – особливо у віддалених округах, де немає журналістів, де більшість членів дільничних комісій підконтрольні владі. Ми побачили, що, наприклад, у Миколаївській області на очах у всіх було сфальсифіковано результати: ЦВК спочатку показала одні результати, а потім кардинально інші. Аналогічна ситуація по Вінницькій області, по Черкаській. Тобто ми зараз маємо таке собі локальне повернення у президентські вибори 2004 року, але на окремих округах. Тобто на тих округах, де перевага була велика, де міра одностайності громади була більша, вибори відбувалися відносно нормально. А де відрив був незначним – там ішли в хід будь-які заборонені методи», – сказав Палій Голосу Америки.

Водночас, на думку політолога, зовсім відмовлятися від «мажоритарки» не слід. Фальсифікацій – вважає він – можна було б уникнути, якби була на те політична воля. Якби, наприклад, замість виборів відносної більшості були запроваджені вибори з абсолютною більшістю голосів, у два тури.

Чи відображає склад нинішніх народних обранців настрої в суспільстві? На думку політолога, результат партійних виборів – відображає; результат мажоритарних – ні.

«Я думаю, що у партійній частині парламенту відносно адекватно відображені ті настрої, які є в суспільстві. Тобто більшість антивладна, але провладна частина суспільства також вагома. А от що стосується мажоритарних округів, то ми побачили, що ця система відносної більшості дозволяє маніпулювати і перемагати владі навіть на тих округах, де вона колосально непопулярна. Наприклад, у регіонах Центральної України популярність влади не перевищує 15-20, але мажоритарники практично скрізь перемогли від Партії регіонів. Це свідчить про те, що ця система відносної більшості із залученням адмінресурсу перетворюється на таку річ, яка цілковито спотворює волевиявлення громадян і яка збільшує вагу і цінність фальсифікацій, підтасовування, адмінресурсу. Оця вага шахрайства в нинішній виборчій системі виявилась дуже і дуже значною», – вважає Палій.

Чи зможе Партія регіонів самостійно, без комуністів, створити більшість? Експерт вагається з відповіддю.

«Сумніваюсь, що вони зможуть це зробити. Поки що в них лише 186 депутатів. А для того, щоб сформувати більшість на 240, треба перетягти до себе ще 50 з гаком самовисуванців. І я думаю, що буде досить складно зібрати таку більшість без допомоги комуністів. Тому що навіть люди, готові стати «тушками», не можуть так одразу перебігти до влади: навіть психологічно їм знадобиться певний час. Тому я думаю, що на першому етапі будуть комуністи, завжди готові до використання Партією регіонів, а потім уже підтягнуться й інші «тушки», – прогнозує Палій.
XS
SM
MD
LG