Спеціальні потреби

У США з'явилися нові дані щодо походження коронавірусу. Китай просить "не політизувати" питання


Дослідники з Франсвільського центру медичних досліджень тримають кажанів, спійманих у печері в Габоні. Вчені обстежують печери, населені кажанами, які, ймовірно, є причиною багатьох епідемій, що передаються людям. (Фото STEEVE JORDAN / AFP).
Дослідники з Франсвільського центру медичних досліджень тримають кажанів, спійманих у печері в Габоні. Вчені обстежують печери, населені кажанами, які, ймовірно, є причиною багатьох епідемій, що передаються людям. (Фото STEEVE JORDAN / AFP).

Влада США не має одностайної думки щодо причин виникнення пандемії коронавірусу, розслідування триває. Про це заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі на брифінгу в понеділок, 27 лютого, коментуючи нові висновки Міністерства енергетики США, що ймовірною причиною пандемії став витік із лабораторії в Китаї.

"Зараз в уряді США немає консенсусу щодо того, як саме почався Covid. Просто немає консенсусу в розвідувальній спільноті, - зазначив Кірбі. Президент [Байден] доручив Національним лабораторіям, що звітують через Міністерство енергетики, також дослідити це. Отже, це були не лише зусилля розвідувальної спільноти. Ця робота ще триває".

Він також наголосив, що адміністрація президента США Джо Байдена продовжує шукати причини поширення вірусу Covid-19, аби запобігти ймовірним новим пандеміям. "Президент хоче фактів. Він хоче, щоб увесь уряд отримав ці факти, і це те, що ми робимо. І ми просто ще не закінчили. Коли ми завершимо, якщо у нас буде щось для повідомлення американському народу та Конгресу, тоді ми це зробимо”, - заявив Кірбі.

Інформація про новий висновок Міністерства енергетики США щодо походження коронавірусу вперше з'явилася на вихідних у виданні Wall Street Journal. У статті зазначено, що за новою секретною доповіддю розвідки, яку нещодавно надали Білому дому та ключовим членам Конгресу, Міністерство енергетики США дійшло висновку, що пандемія Covid, найімовірніше, виникла внаслідок витоку із китайської лабораторії.

Водночас за даними видання, інші спецслужби, які брали участь у секретному дослідженні, знову розділилися в питанні походження Covid-19. Частина досі вважає, що вірус, ймовірно, передався природним способом, ще частина - не визначилася.

Офіційні особи США підтвердили виданню The Washington Post, що цього року було завершено оновлений аналіз походження COVID-19, і заявили, що документ базується на свіжих даних та на новому аналізі експертів восьми розвідувальних агенцій та Національної ради з питань розвідки США.

Теорія про те, що Covid-19 поширився через аварію на лабораторії в центральному Китаї, отримала "скромне" підтвердження в останньому аналізі розвідки США після роботи маловідомої наукової групи, яка проводить одні з найсекретніших і найбільш технічно складних розслідувань федерального уряду, пише видання.

При цьому The Washington Post із посиланням на американських високопосадовців зазначає: агенції, які аналізували походження вірусу, наразі єдині в думці, що COVID-19 не був створений людиною і не розроблявся як біологічна зброя.

Сенатор-республіканець Ден Салліван від штату Аляска в неділю закликав до "широких громадських слухань", якщо розвідувальна спільнота США остаточно визначить, що витік Covid-19 стався з китайської лабораторії, повідомляє NBC News.

Водночас у понеділок Пекін засудив нову доповідь, яка пов'язує китайські лабораторії з пандемією. Речниця МЗС Китаю Мао Нін вимагає від Сполучених Штатів "припинити ганьбити Китай" і "політизувати відстеження походження" вірусу.

"Відстеження походження SARS-CoV-2 стосується науки, і його не слід політизувати. Китай завжди підтримував і брав участь у глобальному науково обґрунтованому пошуку походження. «Лабораторне походження пандемії вважалося вкрай малоймовірним» - це науково обґрунтований авторитетний висновок, до якого дійшли експерти спільної місії ВООЗ і Китаю після відвідин лабораторії в Ухані та поглибленого спілкування з дослідниками", - наголосила Мао Нін.

Американські видання наголошують, що зараз більшість розвідувальних служб США підтримують версію про передачу вірусу людям від кажанів, імовірно, на китайському ринку в Ухані. Попри це, через три роки після початку пошуку "носіїв" спалаху досі відсутні чіткі висновки.

Наступного тижня, за даними The Washington Post, запланована участь директорки національної розвідки США Евріл Хейнс у слуханнях в Сенаті щодо міжнародних загроз, тож, імовірно, її запитають і про нове дослідження щодо походження коронавірусу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG