Спеціальні потреби

Світова спільнота занепокоєна ядерними потужностями КНДР


Один із ядерних заводів Північної Кореї
Один із ядерних заводів Північної Кореї

Ситуація на Корейському півострові залишається напруженою після того, як у вівторок Північна та Південна Корея обмінялися артилерійським обстрілом, у результаті чого два південнокорейські морські піхотинці загинули. Це було найбільше загострення з часів закінчення Корейської війни у 1953-му році. Обстріл стався негайно після того, як команда ядерних фізиків на чолі з Зігфрідом Гекером – колишнім директором відомої Лос-Аламоської національної ядерної лабораторії, відвідали КНДР.

За словами експертів, Північна Корея працює над будівництвом двох ядерних заводів, легководного реактора та заводу зі збагачення урану. Останнє викликає найбільше занепокоєння, оскільки відкриває перед північнокорейським режимом можливість створення ядерної бомби.

Оглядачі не очікували таких дій від КНДР. Після того, як західним експертам було заборонено відвідувати з перевірками цю країну, Північна Корея зробила величезний поступ у розробці ядерної зброї. Зігфрід Гекер, дослідник фізики Стенфордського університету так описав свою реакцію, коли побачив у Північній Кореї ультрасучасний завод із двома тисячами центрифуг зі збагачення урану:

«У мене просто щелепа впала. Я був здивований, побачивши сотні центрифуг. Це чисте, сучасне приміщення. Я подивився на це та сказав: "О Боже, вони зробили те, що обіцяли"».

Знімати та фотографувати у приміщенні Гекеру було заборонено. Але він каже, що північні корейці ще далекі від створення бомби. Утім, він припустив, що Північна Корея отримала технічну допомогу, ймовірно від Пакистану. А складна система закупівель дозволила Північній Кореї обійти санкції та отримати поставки алюмінію з Німеччини та Росії, який використовували у будівництві заводу.

Експерт з питань Північної Кореї Інституту світової економіки ім. Петерсона – Маркус Ноланд каже, що міжнародні санкції проти КНДР мали обмежений ефект:

«Проблема зі санкціями проти Північної Кореї полягає у тому, що її найбільший торговий партнер – Китай. А ця країна не продемонструвала жодної зацікавленості у впровадженні санкцій».

Утім, Гекер та його команда кажуть, що навіть китайські вчені здивовані прогресом Північної Кореї у її ядерній програмі. Інший фахівець з питань Північної Кореї Віктор Ча заявляє, що Сполученим Штатам потрібна допомога Китаю, якщо вони хочуть відновити переговори з Північною Кореєю щодо ядерного роззброєння:

«Одна людина мені описала цю ситуацію як вибір між поганим і дуже поганим. Ви не вибираєте між гарним та ще кращим. Ви вибираєте між поганим, гіршим та найгіршим».

На думку Маркуса Ноланда, те що Північна Корея дозволила американському вченому поглянути на свій завод, на думку Ноланда, говорить світові наступне:

«Вони хочуть нас переконати, що вони – ядерна держава і, незважаючи на домовленості, які вони підписали у минулому, вони не мають жодного інтересу в роззброєнні. І нам треба до цього звикнути».


XS
SM
MD
LG