Спеціальні потреби

Інтернет - поле битви за вільну пресу в світі


3 травня відзначався Всесвітній день свободи преси. Останніми роками саме Інтернет став найбільш активним полем битви за вільну пресу. Репресивні уряди різних країн по всьому світі утискають блогерів та інших інтернет-журналістів, які намагаються зламати цю стіну цензури.

Революційна сила інтернет-журналістики була добре помітною під час подій в Ірані минулого року. За допомогою сайту «Твітер» іранські блогери організовували демонстрації протесту після оголошення результатів президентських виборів. Кадри придушення протестів були зняті багатьма людьми на мобільні телефони і виставлені в Інтернеті.

Іранський блогер Омід Мемаріан каже:

«Якщо б це не ставилося в Інтернет, то лиш один Бог знає скільки ще людей були б убиті на вулицях Тегерана та інших міст».

Відеокадри про жорстокість єгипетської поліції, які Омід оприлюднив в Інтернеті кілька років тому, підняли міжнародний скандал. Його затримали і кинули до в’язниці за те що він писав. Блогери в інших країнах теж наштовхуються на жорстокість влади. Комітет захисту журналістів говорить, що сьогодні у тюрмах перебуває більше інтернет-журналістів, ніж репортерів звичайних ЗМІ.

Колись, каже представник Комітету захисту журналістів Роберт Магоні, кореспонденти могли розраховувати на захист своїх працедавців:

«Тепер же дедалі більше цих блогерів є незалежними і не мають підтримки. Вони наодинці борються з цією величезною репресивною урядовою бюрократією».

Протягом останніх років блогерство швидко ставало популярним у Китаї. За приблизними підрахунками, у цій країні зараз нараховується біля 10 тисяч блогерів. Утім, китайський уряд запровадив досить жорстку технологію фільтрування доступу до світової мережі Інтернет. Іронія у тому, що ці системи фільтрування були розроблені у США. Тож тепер блогери кажуть, що американські компанії мали б піти шляхом корпорації «Ґуґл», і припинити співпрацювати з Китаєм.

Представник незалежного китайського ПЕН-центру Тенчі Мартін Ліао каже:

«Вони хочуть чинити зло і заробляти гроші, чи навпаки зробити свій внесок і спробувати допомогти цій країні вийти з цієї ситуації жорсткого контролю».

До сьогодні технічно підковані блогери та інтернет-репортери на крок випереджають цензуру. Втім захисники вільної преси кажуть, що репресивні уряди вдаються до дедалі новіших методів, щоб контролювати інформацію в Інтернеті.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG