Спеціальні потреби

Унікальна українська виставка у США ледь не опинилась у центрі скандалу


З минулого року у США перебувають дві українські експозиції «Слава України: святі образи XI-XIX-го століть» та «Золоті скарби і втрачені цивілізації». Відвідавши Нью-Йорк і Вашингтон, виставка старовинніх ікон, зразків скіфського золота та трипільської культури ледь не закінчилась скандалом. У столичному міжнародному центрі «Меридіан» кілька експонатів були пошкоджені внаслідок невідповідних температурних умов.

Представники Києво-Печерського історико-культурного заповідника, який надав більшість експонатів, вимагали скасувати експозицію у трьох інших американських містах, як було передбачено контрактом. Минулого тижня США відвідав спеціальний представник Києво-Печерського історико-культурного заповідника – Олександр Шульга. Переговори з організаторами закінчились успішно – ікони буде відреставровано, завдані збитки – відшкодовано, і українську виставку все ж таки побачать й в інших американських музеях – у містах Омага, Г’юстон і Міннеаполіс.Українська виставка такого масштабу у США представлена вперше. Одним з головних організаторів експозиції є Фонд міжнародного мистецтва та освіти. Як каже президент фонду – Ґреґорі Ґурофф – мета цієї неприбуткової організації – захист і збереження культурної спадщини пострадянських країн:

«Через існування Радянського Союзу упродовж стількох років світу було мало відомо про культуру людей, які там жили. Хоча українська діаспора у США дуже велика, багато людей ще й досі асоціює Україну з Росією».

Важливість українсько-американського культурного діалогу підкреслює і Тері Гарві – директор виставок у культурному центрі «Меридіан» у Вашингтоні:

«Ми побачили, що важливо показати українську культуру, адже Україна займає важливе місце у цьому регіоні. І ця виставка була особливо популярною серед відвідувачів, адже багато вихідців з України проживають у Вашингтоні та його околицях».

Як виглядає, експозиція виправдала сподівання організаторів і перевершила очікування відвідувачів. Стів Ґлісон, який має далеке українське коріння, прийшов на виставку із своїм американським сусідом:

«Це зміцнює пам’ять про наше минуле, посилює почуття щастя та гордості за наше походження. Тому так важливо показати нашу віру і культуру у цьому місці».

Мешканка американської столиці Віта Сімс, хоч і не має етнічних зв’язків з Україною, вражена красою древнього українського іконопису:

«Мені подобаються ікони, подобається історія. Я знала, що це буде дуже особлива виставка з регіону, який я можу ніколи не побачити».

Однак, саме у «Меридіані» деякі з ікон були пошкоджені через невідповідні температурні умови. Представники Києво-Печерської лаври вимагали закрити експозицію. Виставки мають бути у США до 2012-го року. Ґреґорй Ґурофф каже, якщо б українська сторона порушила умови контракту, це могло б мати негативні наслідки:

«Якщо це закінчиться скандалом, американські музеї не захочуть більше мати справи з українцями. Вони побачать, що українська сторона може просто порушити умови контракту, і відновити довіру буде дуже важко».

Пан Ґурроф каже, що такий розвиток подій був би небажаним не лише для Києво-Печерського заповідника, але й для іміджу України:

«Найбільше у цій ситуації програє Україна, яка втрачає можливість поширювати знання про українську культуру, що ми робили б з великим задоволенням».

Водночас президент Фонду міжнародного мистецтва та освіти спростовує чутки, які ширяться в Інтернеті про те, що деякі експонати приватної колекції пам’яток трипільської культури та скіфського золота «Платар» можуть ніколи не повернутись в Україну:

«Ніщо не було продано, не могло і не може бути продано. Обидві виставки регульовані американським законодавством, згідно з яким вони перебувають у США тимчасово. Усі до одного експонати буде повернено в Україну».

Аби древні українські ікони, церковні реліквії та трипільські старожитності побачила американська аудиторія, організаторам довелося витратити три роки на переговори і майже 300 тисяч доларів на проведення виставки.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG