Спеціальні потреби

Американці невдоволенні зростанням цін на пальне і вимагають змін від законодавців


За останні шість місяців значно зросли ціни на пальне. Це дратує споживачів та уповільнює економічне зростання. У США стрибок цін на бензин став одним з гострих питань серед претендентів на президентське крісло.

Деякі експерти висловлюють думку, що існує кілька шляхів подолання кризи – від відкриття нафтового резерву у разі гострої необхідності до введення цінових обмежень на ринку нафтових ф’ючерсних контрактів.

Стрибок цін на бензин викликає гостре незадоволення американських водіїв. Головний економіст Американського інституту нафтової промисловості Джон Фелмі найбільшою причиною підвищення цін називає збільшення попиту з боку країн, що розвиваються:

«Нема навіть сумніву, що країни на шляху розвитку споживають більше нафти, ніж розвинуті країни, і за всіма прогнозами ця тенденція лише посилюватиметься».

Коливання цін на нафту спонукають великих споживачів, як то авіаперевізників, укладати довготермінові контракти, які дозволяють їм купляти нафту за фіксованими цінами у майбутньому. Це дає їм більше впевненості у завтрашньому дні. Втім такі ф’ючерсні контракти купляють і інвестори, з метою вигідно перепродати їх у майбутньому. Це ще більше підштовхує ціни вгору. Противники такої практики, серед яких експерт Американської Федерації споживачів Марк Купер, називає цих інвесторів спекулянтами, звинувачуючи їх у накручуванні попиту на нафтопродукти, що завдає великої шкоди пересічним споживачам. Він каже, що спекуляції на ринку підштовхнули ціни на нафту від 70 до понад 100 доларів.

Купер каже, що заспокоїти ринок можуть нові закони, які надають податкові пільги довготерміновим інвесторам і одночасно припинять можливість спекуляцій на ринку.

Деякі експерти кажуть, що на зростання цін впливає інший фактор: посилення напруження з Іраном через його ядерні програми. Міжнародні економічні санкції чи військові дії в регіоні можуть призвести до скорочення поставок нафти від цього виробника.

Експерт Інституту Міжнародної економіки імені Пітерсона Мохсін Хан каже, що коливання цін значним чином спричинене побоюваннями скорочень світових об’ємів поставок. Він каже, Вашингтон може полегшити ситуацію, відкривши доступ до Американського нафтового резерву, у разі загострення конфлікту з Іраном:

«Я вважаю, якщо Сполучені Штати оголосять, що вони дозволять використання певного об’єму запасів з резерву у разі, якщо іранська нафта зникне з ринку, це знизить ціни».

Сьогодні у деяких районах Сполучених Штатів ціни на пальне перетнули позначку чотирьох доларів за галон, а це долар і п’ять центів за літр. І хоча ця ціна є набагато нижчою, ніж в багатьох країнах Європи, у США, де більшість населення покладається на автомобіль, до таких цін не звикли. Тому це питання набуло політичного характеру. Адже середньостатистична американська родина використовує близько трьох тисяч літрів на рік, і виборці вимагають від своїх політиків прийняття негайних заходів. Втім, більшість економістів сходяться в одному – ціни на пальне встановлюються світовими ринками, і Вашингтон змінити ситуацію швидко не в змозі.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG