Спеціальні потреби

Дім Свободи: Чи бачить себе Україна демократичною державою?


Девід Креймер представляє звіт Дому Свободи у Києві
Девід Креймер представляє звіт Дому Свободи у Києві

Представники Дому Свободи висловили занепокоєння щодо централізації влади в Україні, а також нездорового політичного середовища. Після візитів до Харкова, Львова та Києва, американські правозахисники презентували звіт «Б’ючи на сполох: на захист демократії в Україні».

Як зазначив старший дослідник Атлантичної ради Роберт Нурік, представники влади виправдовували авторитарність тим, що за умов кризи, складної ситуації в суспільстві інакше здійснювати реформи неможливо.

Цю тезу підтримала і радник Віктора Януковича Ганна Герман, яка була присутньою під час презентації звіту. «Для того, щоб подолати усі негативи, які ми отримали у спадок, ми повинні були взятися за швидкі реформи. Звичайно, під час тих реформ не можна обійтися без помилок», – зазначила пані Герман. Також радник президента вказала на позитивні дії влади, такі як прийняття закону про доступ до публічної інформації, кроки у напрямку до громадського телебачення, і навела у приклад, що наразі 478 діючих чиновників високого рангу притягнуті до кримінальної відповідальності за корупцію. Подискутувати з українськими та американськими правозахисниками Ганна Герман не лишилася і, висловивши свою думку, поїхала до адміністрації.

Катерина Левченко з Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» прокоментувала це так: «Дуже показово, коли, як тільки починає говорити суспільство, влада йде».

Дослідники Дому Свободи загалом прийшли до чотирьох основних висновків, які на презентації озвучив виконавчий директор організації, Девід Креймер: «Ми занепокоєні концентрацією влади в одних руках, опозицією, яка не пропонує альтернативу діючому уряду, розчаруванням громадського суспільства, а також втратою інтересу Заходу до України». Пан Креймер додав, що найважливішим зараз є обговорення цього звіту і тих проблем із самими українцями.

Серед інших негативних наслідків уряду Януковича, Дім Свободи вказав запровадження суворих умов для ЗМІ, вибіркове переслідування представників опозиції, тривожні випадки втручання СБУ, серйозно критиковані місцеві вибори в жовтні 2010 року, слухняний парламент та руйнування базових свобод – слова та зібрання.

За результатами звіту Дім Свободи висунув ряд рекомендацій для українського уряду, суспільства, уряду США та ЄС. Наприклад, президенту Януковичу, американські правозахисники порадили звільнити з посади міністра освіти Дмитра Табачника, «можливо, найбільш контроверсійну фігуру у складі уряду, за сіяння непотрібного і небезпечного розділення України за питаннями ідентичності, мови та освіти», йдеться у звіті. Українським журналістам – «відповідально висвітлювати події та віддаляти факти від оцінок».

Виконавчий віце-президент та директор програм з міжнародної безпеки Атлантичної ради США, Деймон Вілсон переконаний, що «якщо Україна хоче себе бачити сильною демократичною державою, із сильними демократичними інститутами, важливим партнером США, ЄС то Росії, то це вимагатиме сильних рішень і дій». В інтерв’ю Голосу Америки він зазначив, що «партнерство України з ЄС не просувається так швидко саме через ці демократичні процеси, які тут відбуваються». Лобіювання та просування виконання рекомендацій Дому Свободи може щось змінити, зауважив Деймон Вілсон.

XS
SM
MD
LG