Спеціальні потреби

Угода України про асоціацію з ЄС готова, але без перспективи членства


Угода України про асоціацію з ЄС готова, але без перспективи членства

І угода про зону вільної торгівлі, і угода про політичну асоціацію між Україною та ЄС готові до підписання. Про це наприкінці минулого тижня заявив голова українського уряду Микола Азаров. Лише один пункт влада називає принциповим – перспектива членства України. Вітчизняні експерти говорять, що наївно очікувати внесення такого пункту до угоди.

Разом з тим, і драматизувати ситуацію через це не треба. Європа просто не готова сьогодні приймати до себе великі країни, говорить голова Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко.

«Будемо відверто казати – в Європі багато політиків та політичних сил, які не хочуть бачити Україну в ЄС. Зокрема, вони вважають, що й так надмірно пішли назустріч у цій угоді. Чи буде парафовано угоду – ризик є достатньо великий. Зокрема, і внаслідок справи Тимошенко. Я відчуваю, що є противники парафування, які шукають причини, чому не варто підписувати цю угоду. Останні заяви пана Тейшейри ясно цьому свідчать. Так що тут справа не тільки в Україні», – стверджує Володимир Фесенко.

За словами політолога, справа Тимошенко є тільки «каменем для спотикання», окрім цього є й розчарування європейців в Україні. Але Володимир Фесенко вважає, що дві угоди таки підпишуть, бо «треба завершити план, і рухатися далі».

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко вважає, що Україна вже по визначенню – європейська країна, тому заперечувати її право претендувати на членство не можна. Тому, на думку Олега Устенка, Україна може зробити односторонню заяву щодо членства.

Тим не менш, переговори про угоду щодо асоціації тривали чотири роки. І наразі узгоджені документи відкривають шлях до технічних процедур з парафування угод. Українська влада ж заявляє про те, що не відмовиться від пункту про членство. Так, прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що перспектива вступу України до ЄС є «принципово важливою».

«Україна бере на себе зобов’язання через 10-15 років відповідати всім стандартам ЄС у правовій системі, економіці, свободах тощо. Україна знаходиться у центрі Європи. Все це – очевидні умови, щоб мати перспективу членства в ЄС», – зазначив Микола Азаров.

Парафування угод у грудні все ж є тільки меншою частиною роботи, говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Крім цього документи ще треба перекласти на мови всіх країн-учасниць, а після цього парламент кожної країни ЄС повинен буде їх ратифікувати. Але не кожна країна може підтримати українські угоди.

Так, минулого тижня міністр МЗС Німеччини Корнелія Піпер заявила, що Берлін може не підписати угоду про асоціацію між ЄС та Україною. Як зазначила Корнелія Піпер, німецький бік зацікавлений у підписанні цієї угоди, але «Україна повинна дотримуватися основних європейських принципів: верховенства права, зміцнення демократії, дотримання прав людини».

XS
SM
MD
LG