Актуально
Децентралізація - це ДОБРЕ, вважають в українських громадах

У центрі села Великі Копані, що на Херсонщині, обладнають зони спілкування для молоді. Там будуть «сонячні дерева» з гілками з сонячних батарей, а під ними – зручні лавочки з підзарядкою для телефонів і безплатний Wi-Fi.
Цей проект Великокопанівська об’єднана громада представила на конкурсі програми DOBRE і виграла 10 тисяч доларів інвестицій. Тепер готується реалізувати мрію: «сонячні дерева» виростуть у селі вже навесні.
Що нам дало об’єднання громад? Незалежність!
«Що нам дало об’єднання громад? Незалежність! – розповідає «Голосу Америки» сільський голова з Великих Копанів Валентина Костенко. – Ми стали господарями на своїй території. Ми більше не підлягаємо району чи області. У нас свій відділ освіти, своя «первинка» в медицині, власний відділ культури, свій соціальний захист. Будуємо Центр надання адміністративних послуг – не доведеться нікуди їхати за довідкою".
"Плюс самі розпоряджаємось своїми грошима, - додає пані Валентина. - Напряму отримуємо від держави медичну субвенцію, напряму – освітню субвенцію. І маємо право розпоряджатися цим бюджетом так, як цього хоче громада. А не чекати, доки район чи область вкажуть, скільки милостині нам спустити».
Кусаємо лікті, що не зробили цього раніше
Великокопанівська громада – одна з тих територіальних громад, які щойно об'єдналися й стали учасниками програми DOBRE. І як каже Валентина Костенко – «Кусаємо лікті, що не зробили цього раніше».
Децентралізація ЦЕ ДОБРЕ. Конференція під таким гаслом зібрала у Києві новачків та давніх учасників програми DOBRE.
Серед тих, хто долучився до програми першими, – громада з Асканія-Нова. На прохання розповісти, що це їм дало, голова Віталій Свінцицький відповідає: «Перше і головне – оптимізація водопостачання». В Асканії-Новій діяла «станція другого підйому» – застаріла система подачі води, успадкована ще від радянських часів. Труби ламалися і текли. Експерти з DOBRE підрахували: якщо замінити систему водогону, економія становитиме мільйон гривень на рік. А підрахувавши, дали гроші на реконструкцію. Зараз у громаді кипить робота, міняють магістральні труби.
Як найвдаліше скористатися плодами децентралізації – бюджетом і повноваженнями, що зросли у рази? Саме цього навчає програма DOBRE, фінансована Агентством США з міжнародного розвитку.
DOBRE застосовує кращі практики різних країн
«Ми тісно співпрацюємо з 75 новоутвореними громадами, допомагаємо їм взяти добрий старт у децентралізації», – сказав «Голосу Америки» керівник програми USAID DOBRE Беррі Рід. Як він зазначив, DOBRE застосовує кращі практики різних країн: дещо з досвіду Сполучених Штатів, дещо з напрацювань сусідів України – Польщі та Словаччини.
Як розповів Рід, він багато подорожує Україною, щойно повернувся з Теребовлі на Тернопільщині. І сам був вражений успіхами тамтешньої тергромади, з якою співпрацює програма DOBRE. У місті звели молодіжний центр з найсучаснішими IT-технологіями: є навіть віртуальна реальність з 3-D туром Теребовлею...
«Ми співфінансували цей проект. Це була ідея громади. А ми допомогли її реалізувати», – каже керівник програми DOBRE.
Реформа децентралізації - це найуспішніша реформа в Україні
«Реформа децентралізації - це найуспішніша реформа в Україні на сьогоднішній день», – вважає Рід.
Як він сказав: «Уряд України успішно виконує свої зобов'язання щодо передачі повноважень та ресурсів місцевій владі. А на місцях, своєю чергою, радо приймають цю відповідальність, щоб самостійно ухвалювати рішення і покращувати якість життя у своїх громадах».
«Коли повноваження передаються на рівень громад, це дає великі важелі для прийняття рішень. Це і є суттю реформи децентралізації», – додає керівник Офісу демократії і врядування Агентства США з міжнародного розвитку Томас Вайт.
Програма DOBRE Агентства США з міжнародного розвитку працює у 7 областях України і охоплює 75 громад. 28 з них – «нова хвиля», одержали сертифікати партнерів DOBRE на інвестиційній конференції 5-6 листопада у Києві.
Дивіться також: У центрі уваги: Проміжні вибори у США-2018
Всі новини дня
- Голос Америки
Швейцарія запровадила санкції щодо Ірану, через постачання дронів Росії на війну проти України

Уряд Швейцарії оголосив про “подальші санкції, у зв’язку з постачанням іранських безпілотників до Росії”.
“З огляду на військову підтримку Іраном військової агресії Росії проти України, яка триває, і яка суперечить міжнародному праву, а також той факт, що Росія використовує безпілотні літальні апарати (БПЛА) іранського виробництва для підтримки військової агресії, Федеральна рада [Швейцарії] 29 вересня вирішила запровадити нові санкції на Ісламську Республіку Іран”, - мовиться у заяві уряду Швейцарії.
Санкції, серед іншого, передбачають заборону на продаж, постачання, експорт і транзит компонентів, що використовуються для виробництва дронів. Також запроваджуються обмеження щодо подорожей та фінансових операцій для осіб та організацій, пов’язаних з підтримкою іранської програми дронів.
За повідомленням уряду, нові санкції “зближують Швейцарію з Європейським Союзом, який ухвалив нові заходи у відповідь на використання іранських безпілотників у військовій агресії Росії проти України” 20 липня цього року. Рішення Швейцарії набуло чинності 29 вересня о 18 годині.
Пентагон про вплив шатдауну на підготовку українських пілотів. Відео
"Що стосується впливу шатдауну на програму підготовки українських пілотів. Як ви чули у моєму коментарі, припинення діяльності уряду є найгіршим сценарієм, з яким може зіткнутися міністерство", – заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх
- Голос Америки
Росіянам і білорусам дозволили участь у Паралімпійських іграх-2024, попри застереження США та ПАРЄ

Міжнародний паралімпійський комітет своїм голосуванням скасував заборону на участь Росії і Білорусі у Паралімпійських іграх-2024 у Парижі – 74 голоси проти 65. 13 осіб утрималися. Після цього рішення Генасамблея МПК у Бахрейні проголосувала також за заборону використання символіки РФ, прапорів і гімну, дозволивши спортсменам виступати під нейтральним прапором.
Президент Міжнародного паралімпійського комітету Ендрю Парсонс заявив, що МПК “дуже твердо вірить у те, що спорт і політика не повинні змішуватися”, – цитує посадовця французьке видання Le Monde.
Голосування тривало у Бахрейні, а за два тижні участь Росії та Білорусі в Олімпіаді обговорюватимуть також на Міжнародному олімпійському комітеті в Мумбаї.
Минулого року спортсменам з Росії та Білорусі було заборонено брати участь у паралімпійських змаганнях, з огляду на російське вторгнення в Україну та підтримку Білоруссю російської агресії.
Росіяни і білоруси подали апеляцію, а МОК не наклав санкцій на Олімпійський комітет Росії та Білорусі, нагадує Guardian. У березні комітет опублікував рекомендації для міжнародних спортивних федерацій щодо повернення російських і білоруських спортсменів на змагання та заявив, що спортсмени "не повинні бути покарані за дії урядів".
У вересні президент Франції Еммануель Макрон сказав, що на Олімпіаді-2024 у Парижі не може бути російського прапора.
А у липні міністри Естонії, Латвії та Литви заявляли, що російських і білоруських спортсменів не можна допускати на Олімпіаду навіть під нейтральним прапором.
Як повідомляв Голос Америки, понад 300 українських спортсменів були вбиті з часу повномасштабного вторгнення Росії в Україну. За словами міністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта, унаслідок російської агресії зруйновані і численні бази для тренування, а на війні гинуть батьки та родичі українських олімпійців.
США на початку цього року висловлювали занепокоєння через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх.
"Нас продовжують серйозно турбувати прямі зв'язки олімпійських та паралімпійських спортсменів з військом і органами безпеки Росії та Білорусі, а також механізми втілення рішення МОК", - сказав тоді речник Держдепу США Ведант Пател.
У червні Парламентська Асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію із рекомендацією до Міжнародного олімпійського комітету не допустити російських та білоруських атлетів на Олімпійські та Паралімпійські ігри в Парижі навіть під нейтральним прапором.
Документ містив заклик до МОК заборонити участь російських та білоруських спортсменів в Олімпійських та Паралімпійських іграх в Парижі, а також у всіх інших спортивних заходах, доки триває війна проти України.
Понад 35 країн підписали заяву щодо міжнародної підтримки України і закликали до того, щоб громадяни Росії і Білорусі не були допущені до змагань як "нейтральні" особи.
- Голос Америки
Померла сенаторка США Даян Файнстайн, яка підтримувала Україну

Сенаторка-демократка від штату Каліфоронія Даян Файнстайн померла у віці 90 років.
Файнстaйн була найстаршою членкинею Сенату, її політична кар'єра тривала понад півстоліття. Вона активно просувала законодавчі ініціативи з таких питань, як контроль над зброєю та навколишнє середовище.
"Немає кращого прикладу, ніж її вміла законотворча діяльність та чиста сила волі, коли вона перетворила пристрасть на мету та очолила боротьбу за заборону штурмової зброї. Даян залишила свій слід в усьому, від національної безпеки до навколишнього середовища, до захисту громадянських свобод. Вона увійшла в історію багатьма способами, і наша країна буде користуватися її спадщиною протягом багатьох поколінь", - заявив у п'ятницю, 29 вересня, президент США Джо Байден.
"Часто - єдина жінка в кімнаті, Даян була прикладом наслідування для багатьох американців. ... Вона мала величезний вплив на молодих жінок-лідерів, для яких вона щедро відкривала двері. Даян була жорсткою, гострою, завжди підготовленою та ніколи не завдавала удару, але вона також була добрим і відданим другом", - мовиться у заяві президента США.
В останні роки у Файнстайн були дедалі помітніші проблеми зі здоров’ям і пам’яттю, а також конфлікт зі своїми колегами-демократами через її відмову піти у відставку.
Вона планувала піти на пенсію в кінці свого поточного терміну в 2024 році.
Смерть Файнстайн залишає вакантним її місце в Сенаті. Тепер губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом має призначити її тимчасового наступника.
Файнстайн була однією з перших законодавців, яка рішуче засудила вторгнення РФ в Україну. Сентаорка виступала за підтримку України та посилення партнерів по НАТО американськими військовими.
"Непотрібні атаки Путіна роблять очевидним, що він не в змозі прийняти вільну і демократичну Україну. Народ України має право на вільний і відкритий уряд, і Сполучені Штати повинні підтримувати його", - йшлося у заяві Файнстайн від 22 лютого 2022 року, за два дні до повномасштабного вторгнення в Україну.
Після початку російської війни сенаторка Файнстайн підтримувала ініціативи, де засуджувала російську військову окупацію, анексію Криму визнавала неспровокованою агресією, порушеннм міжнародних норм та загрозою міжнародній стабільності.
Британія запровадила санкції щодо російської ЦВК та посадовців через псевдовибори в окупованій Україні

Британія запровадила санкції щодо російських чиновників, про це повідомила пресслужба британського уряду 29 вересня.
"Британія запровадить санкції щодо 11 нових осіб у відповідь на спроби Росії використати фіктивні вибори, аби узаконити свій незаконний контроль над Херсонською, Запорізькою, Донецькою, Луганською областями і Кримом, які є частиною суверенної території України", – йдеться в повідомленні МЗС країни.
Санкції передбачають обмеження на пересування підсанкційних осіб та рух фінансів.
Серед інших, під санкції потрапили Центральна виборча комісія Росії та низка російських високопосадовців:
- секретарка російської ЦВК Наталія Бударіна
- голова окупаційного "уряду" на окупованій Херсонщині Андрій Алексєєнко
- голова так званої виборчої комісії в окупованій частині Херсонської області Марина Захарова
Британський уряд назвав організовані окупаційною владою псевдовибори на захоплених Росією територіях "спробою нормалізувати нелегітимний контроль Росії над суверенною українською територією".
"Не можна проводити "вибори" в чужій країні. Британія ніколи не визнає претензій Росії на територію України. Крим, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ і Херсон – це Україна", – заявив міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі.
Загалом, за даними британського уряду, Лондон запровадив санкції щодо 1 800 осіб та організацій в рамках санкційної політики щодо Росії. З них 1 600 потрапили під санкції після початку повномасштабного вторгнення до України.
Раніше Європейський союз і Сполучені Штати розкритикували проведення росіянами на початку вересня так званих виборів на тимчасово окупованих українських територіях.
Зокрема, ЄС заявив що не визнає і не "визнаватиме ні проведення цих так званих "виборів", ні їхні результати". США назвали псевдовибори на окупованих територіях України "нічим іншим, як пропагандистським заходом".
Форум