Спеціальні потреби

В неділю Болгарія обиратиме президента


A man holds a Czech National flag during a rally demanding the resignation of Czech Prime Minister Andrej Babis in Prague.
A man holds a Czech National flag during a rally demanding the resignation of Czech Prime Minister Andrej Babis in Prague.

Обоє основних кандидатів обіцяють докласти дипломатичних зусиль, аби зняти санкції накладені Європейським Союзом на Росію

Увага з якою увесь світ стежить за президентськими виборами у США, відсуває політичні перегони, які нині тривають у Європі, на задній план. Зокрема, в сусідній з Україною Болгарії, де за президентську посаду змагаються представниця правлячої правоцентристської партії «Громадяни за європейський розвиток Болгарії» Цецка Цачева та колишній пілот винищувача генерал у відставці й соціаліст Румен Радєв.

Радєв неодноразово висловлював свої симпатії Кремлю. Він не лише обіцяє країні покращити відносини з історичним союзником Болгарії – Росією, а й навіть добиватися зняття накладених на неї санкцій за агресію на Донбасі й в Криму.

У ході передвиборчої кампанії до президентських перегонів, які відбудуться в Болгарії вже цієї неділі соціаліст, Румен Радєв заявив, що членство Болгарії в НАТО та ЄС було, і буде стратегічним вибором країни, але також він додав і таке: «Будучи членом НАТО та ЄС, ми не повинні дивитися на Росію як на ворога. Росія є частиною Європи».

Як висуванець від Соціалістичної партії, котра в Болгарії є наступницею тоталітарної Комуністичної партії, Радєв прагне відновити зв'язки з Москвою. І навіть більше – звинувачує президента країни Росена Плевнелієва, в тому, що він – своєю критикою в бік Кремля за анексію Криму та «гібридну війну», ніби-то розділив болгарів на два табори. Говорить Радєв навіть про необхідність скасування санкцій ЄС накладених на Росію.

«Безумовно, я буду працювати над тим, щоб санкції були скасовані. Будь-які кризи мають вирішувтися політичними засобами, а не економічними», – завявив Румен Радєв.

Посада президента в Болгарії є радше номінальною. Найбільша ж влада належить прем'єр-міністру країни та парламенту. Але навіть пори це результат голосування буде впливати на те, яка партія стане керівною в країні. Так, прем'єр-міністр країни – Бойко Борисов вже заявив, якщо Цачева, яка є його правою рукою, не переможе в першому ж турі виборів, що відбудеться 6-го листоада – його кабінет піде у відставку.

Аналітик Боряна Дімітрова – переконана Радєву буде надзвичайно тяжко донести своє політичне бачення до виборців, які пам’ятають його більше як військового, аніж політика. Але той обіцяє болгарам боротися за прозорість органів влади та подолання тотальної корупції в країні – відтак на вулицях Софії легко знайти тих, у чиїх серцях його заклики знаходять відгук.

«Він мені дуже подобається, його характер теж, – зізнається мешканка Софії пані Ковачева. – Він розумний, освічений і – добре говорить. Він мій улюблений кандидат».

Нещодавно одразу два аналітичні центри, американський та болгарський, опублікували доповідь, яка свідчить – Москва розгорнула цілу кампанію таємних економічних і політичних заходів, щоби маніпулювати п'ятьма колишніми державами-союзницями в Центральній та Східній Європі, дискредитувати ліберальну модель Заходу та підірвати трансатлантичні зв’язки. Кандидатка від правоцентристської партії «Громадяни за європейський розвиток Болгарії» Цецка Цачева каже – спроби дестабілізувати Болгарію помітила і вона.

«Зараз робляться спроби дестабілізувати обстановку в країні, і це може нести небезпеку. Саме тому я буду підтримувати баланс між політичними силами, незалежними громадськими організаціями та громадянами так, щоби Болгарія залишалася на шляху, який вона обрала з Європейським Союзом і НАТО», – заявила Цецка Цачева.

Так само як і її конкурент Радєв – Цачева обіцяє докладати дипломатичних зусиль, щоби санкції ЄС були скасовані.

«Звісно ж, умовою для цього буде виконання Мінських домовленостей. Але і Європейський Союз, і Болгарія – зацікавлені в діалозі з Росією», – додає вона.

Болгарія досі залежить від російської енергетики та туристів. Відтак санкції ЄС, накладені на Росію через її роль у конфлікті на сході України, завдали фінансових збитків і їй. Водночас вектор нинішньої правлячої партії країни, є більше проєвропейським, аніж проросійським. Так минулоріч Болгарія розлютила Білокам’яну, заборонивши російським вантажним літакам, що здійснювали польоти в Сирію, використовувати її повітряний простір. Аналітики переконані – Кремль дратує таке посилення впливу НАТО на Балканському півострові. Тим більше, що незабаром до НАТО також приєднається Чорногорія. А це не лише позбавить Росію доступу до Адріатичного моря, а й залишить із єдиним союзником у регіоні – Сербією.

Дивіться також: Соціальна нерівність та доступ до освіти - основні питання, що хвилюють ключових виборців у США

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG