Спеціальні потреби

Новий уряд Великобританії займеться справою бюджетного дефіциту


У Великобританії відбулися перші наради нового уряду. Це сталося після майже тижневих зусиль, у результаті яких до влади прийшов коаліційний уряд.

Новий кабінет виніс рішення про скорочення на 5% зарплати всіх міністрів. Це перший важливий крок на шляху до скорочення національного дефіциту Великобританії.

Експерт Керрі Браун з базованої в Лондоні дослідної організації Четгем-гаус порівняв справи з дефіцитом бюджету Великобританії з ситуацією в Греції, де фінансові проблеми довели до величезних бюджетних скорочень і серйозних соціальних заворушень. Він сказав:

«Уряд Великобританії мусить зробити дуже серйозні скорочення з уваги на високу громадську заборгованість. Я думаю, що вона сягає понад 12% сукупного валового продукту. Коли подумати про те, в якій ситуації знаходиться Греція, то це 13.5% сукупного валового продукту, це великий дефіцит, дуже великий дефіцит».

Дефіцит Великобританії сягає майже 250 мільярдів доларів. Новий уряд обіцяв запропонувати екстрений бюджет протягом наступних 50 днів і вже заявив, що цього фінансового року скоротить витрати на майже 10 мільярдів доларів.

Новий прем’єр-міністр Дейвид Камерон вважає, що заощадження можна досягти шляхом усунення неефективностей.

Кристіан Швейґер з Дургамського університету каже, що прем’єр-міністр Камерон також говорить про передачу влади народові:

«Ідея зменшення ролі держави насправді є серцевиною програми Камерона. Що це означає, коли дивитися на те, що вони насправді пропонують, так це в основному відмова від надання державних фондів на громадські послуги, такі як школи і поліцейські сили, і в дійсності прохання до людей, щоб вони самі робили більший внесок».

Він додає, що цей план відповідає традиційній консервативній економічній політиці і суперечить ідеям своїх попередників з Лейбористської партії.

Колишній прем’єр-міністр Ґордон Браун багато інвестував у громадський сектор і вірив, що уряд мусів витрачати дедалі більше, щоб вивести Великобританію з рецесії.

Пан Браун подав у відставку цього тижня після того, як створено коаліцію між право-центристськими консерваторами і лівого напрямку ліберальними демократами.

Угоду в справі створення коаліції досягнуто після того, як на загальних виборах жодна з партій не здобула абсолютної більшості в парламенті.

Марк Вікгем-Джонс з Бристольського університету каже, що між консерваторами і ліберальними демократами є чимало політичних відмінностей, і що ринки, можливо, не реагуватимуть на це позитивно:

«Вони реагуватимуть на це дещо нервово. Ринки не люблять коаліцій. Вони не люблять непевності. Отже, це може бути врегульоване в угоді, але вони також не люблять годувати надто багато людей і коли надто багато вимог на столі».

Однак ринки зареагували позитивно, коли новий уряд заявив, що негайно візьметься за справу скорочення дефіциту. Інший сподіваний законодавчий план стосується оподаткування банків і створення комісії для вивчення можливості відокремлення звичайних банків від інвестиційних.

XS
SM
MD
LG