Спеціальні потреби

Над майбутнім БП ставлять знак запитання


Чим довше з пошкодженої свердловини в Мексиканській затоці витікає нафта, тим глибше у проблеми занурюється компанія Бритиш Петроліум. Деякі фахівці побоюються, що компанія може не встояти під вагою фінансових компенсацій та втрати репутації, і – збанкрутувати.

БП – одна з найбільших компаній Великобританії. Її засновники почали видобуток нафти на території сучасного Ірану більш, ніж 100 років тому. Сьогодні БП працює у 80 країнах світу.

Говорить брокер компанії Чарльз Стенлі Джеремі Бетстоун-Карр:

«БП – це британська компанія. Одночасно вона багатонаціональна корпорація. Вона володіє суттєвим капіталом у США, в Азії, в Росії. Доля БП впливає на стан світової економіки».

Але поки десятки тисяч барелів нафти щодня виливаються у Мексиканську затоку, вбиваючи морське життя, завдаючи шкоди узбережжю і місцевим підприємцям, – майбутнє БП виглядає з кожним днем менш певним.

Компанія вже витратила більше мільярда доларів на відновлювальні роботи. Ще 20 мільярдів виділено у фонд компенсації постраждалим від аварії. Але дорожче за гроші – репутація компанії. Останнім часом вона постраждала найбільше. Конгрес США звинуватив БП у недбальстві, яке призвело до аварії, а потім у приховуванні справжніх масштабів трагедії.

Навіть ще до трагедії у Мексиканській затоці Сполучені Штати ставили під сумнів стандарти безпеки БП, які призвели до аварій на Алясці та в Техасі. Зараз багато американців кажуть – досить. І хвиля незадоволення може виявитися завеликою навіть для такого гіганта, як Бритиш Петроліум.

Джеремі Бетстоун-Карр змальовує непевну картину майбутнього компанії:

«На цій стадії ніхто не може передбачити з точністю у сто відсотків майбутнє компанії. Чи БП буде змушена роздробитися на кілька менших компаній,чи, може, компанія так ослабне, що хтось інший її викупить? Поки що я не думаю, що до цього не дійде. Втім, акції компанії стрімко дешевшають. БП втратила 40 відсотків своєї вартості за останні 6-7 тижнів».

Від втрати майже половини вартості компанії страждають не лише топ-менеджери БП. Від цього, каже фінансовий аналітик Алан Сміт, постраждають мільйони британців, які вклали свої гроші у Бритиш Петроліум.

Фінансовий аналітик компанії Капітал Ессет Алан Сміт каже:

«Багато людей, які інвестували свої гроші в акції БіПі і розраховують на дохід, цього доходу не отримають. Будемо сподіватися, що це тимчасова ситуація, і БП згодом буде у стані виплачувати дивіденди».

Сміт каже, що не лише британці постраждають, якщо БП не вистоїть:

«Хоча Бритиш Петроліум традиційно розглядається як британська компанія, вона більше – міжнародне утворення. Вона надзвичайно важлива для економіки Сполучених Штатів і для пересічних американців. Коли БП об’єдналася з компанією АМОКО кілька років тому, склад її робочої сили кардинально помінявся. Тепер на кожного британця, який працює в БП, там приходиться двоє з половиною американських працівників».

Втім більшість американців зараз переймаються не долею працівників БП, а руйнівним ефектом, який має аварія у Мексиканській затоці. І поки витік нафти не буде зупинено – репутація та фінансовий стан Бритиш Петроліум буде витікати у трубу разом з нафтою, що витікає у води Мексиканської затоки.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG