Спеціальні потреби

Конгресмени США пiдсумовують поїздку в Україну - 2004-12-23


Вашингтон – 22 грудня. Україна готова до виборів і якщо балотування наступної неділі пройде чесно, то група конгресменів США звернеться до президента Буша із закликом скасувати низку економічно-торговельних обмежень, які залишаються чинними щодо України. Про це заявили американському громадському телеканалу С-SPAN двоє конгресменів – Марсi Кептур та Дейна Рорабакер, які щойно повернулися з України.

Кептур та Рорабакер входили до групи із шести конгресменів, які від 18 по 21 грудня перебували в Україні для ознайомлення із ситуацією там перед переголосуванням другого туру президентських виборів. Після повернення до Вашингтона їх на бесіду запросив громадський інформаційний телеканал С-SPAN. Підсумовуючи побачене в Україні, Марсі Кептур, яка, до речі, є співголовою українського кокусу - тобто групи сприяння Україні в Конгресі - сказала, що Україна готова до виборів і що вона українців ще ніколи не бачила такими піднесеними як зараз:

«Я бувала в Україні багато разів протягом останніх 30-ти років, але я ще ніколи там не бачила такого піднесення, стільки людей на вулицях - такого підтвердження їхнього права на вільні збори».

Делегація американських конгресменів в ході перебування в Україні зустрічалася з низкою українських посадовців, включно з президентом Леонідом Кучмою. Дейну Рорабакера запитали про зустріч саме з ним та про те, як він розцінює роль українського президента в ситуації, що склалася в Україні.

«Ці вибори фактично кинули виклик його способу правління і більшість людей в Україні хочуть змін - до цього зводиться суть всієї справи», - сказав конгресмен.

Все ж Рорабакер сказав, що конгресмени віддали належне Кучмі за його готовність уступитися, якою він засвідчив, що він не належить до тієї групи державних керівників, «яких виносять з їхніх офісів». Конгресмен також зазначив, що хоч Леонід Кучма підніс Україну економічно, поширена за його адміністрації корупція та відсутність політичних свобод, були серед чинників, які спонукали людей домагатися змін. Він додав, що період правління Кучми багато українців розглядають як міст, який проклав їм шлях від комунізму і тиранії до демократії західного зразка.

Рорабакер також повідомив, що в разі чесного проведення виборів, група американських конгресменів звернеться до президента Буша і закликом до нормалізації Америкою своїх економічно-торговельних відносин з Україною. Серед заходів, передбачених законодавцями, він згадав скасування поправки Джексона-Веніка, яка обмежує двосторонні торговельні стосунки, підтримку Сполученими Штатами вступу України до Світової організації торгівлі та офіційне визнання її як країни з ринковою економікою.

Коментуючи нещодавні зміни в позиції президента Росії Путіна щодо виборів в Україні, Рорабакер сказав, що російський лідер мабуть когось послав перевірити, звідки вітер віє і що та людина ймовірно переконалася, що, по-перше, це не вітер, а ураган і що, по-друге, він йде з табору Ющенка.

Американські конгресмени також повідомили, що 27 числа вони планують провести із своїми українськими колегами-депутатами телеміст для підбиття підсумків виборів.

XS
SM
MD
LG