Спеціальні потреби

Колишнiй американський конгресмен про передвиборчу ситуацiю в Українi - 2004-10-22


Вашингтон – 21 жовтня. Делегація колишніх американських конгресменів нещодавно повернулася з Херсону, де спостерігала передвиборчу діяльність у південному регіоні України. Поїздку спонсорували і організували Агентство США з міжнародного розвитку і Фундація США-Україна. Своїми враженнями подiлився член делегацiї - колишній республіканський конгресмен зі штату Флорида Люїс Фрай.

Колишній конгресмен Люїс Фрай заявив, що головною метою поїздки було ознайомитися з передвиборчою ситуацiєю в Україні і знайти відповідь на запитання, чи вона завершиться вільними і справедливими виборами:

«Люди дуже горді з того, що мають право голосу. Проте, відчувається деякий скептицизм щодо того, чи їхні голоси будуть враховані, чи може це все даремна справа».

На погляд колишнього конгресмена, цьогорiчнi президентські вибори будуть доленосними для України:

«Ці вибори остаточно можуть показати, чи Україна прямує до демократії, чи можливо зробить крок назад. Очевидно, я особисто, і більшість українців, з якими я говорив, незважаючи на їхню партійну приналежність, сподіваємось, що Україна піде у напрямку демократії».

Щодо порушення виборчих законів, на якi нарiкає українська опозицiя, Люїс Фрай зазначає, що і в Сполучених Штатах не обходиться без цього. Проте він бачить значну різницю між обома країнами в тому, що в Україні ЗМІ не є повністю незалежні. На порушення виборчих законів у США, каже він, преса негайно реагує. В Україні це можливе лише до певної міри. І це, додає вiн, є великою проблемою, бо свобода ЗМІ є чудовим засобом контролю влади.

Одне, що здивувало делегацію, каже колишній конгресмен Фрай, це явна підтримка провладного кандидата російським послом в Україні:

«Я чимало часу провів у політиці і чогось такого, як правило, не бачив. Як нам відомо, це не вперше, що він вдався до такого кроку. Важко збагнути, що ще Росія робить і чи можливо звідти надходять кошти»?

Ніхто не знає, хто кiнець-кiнцем переможе на цих виборах, каже пан Фрай. Проте він вважає, що опитування громадської думки, якщо вони проведені об’єктивно, можуть бути мірилом того, наскільки вибори будуть справедливими. Якщо один кандидат мав на десять відсотків вищий рейтинг в останніх опитуваннях перед виборами, а здобув на п’ять відсотків менше голосів, то це повинно викликати реальнi сумніви щодо легiтимностi виборів, пiдкреслив Фрай.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG