Спеціальні потреби

З України депортовано радника Freedom House - 2004-10-14


Київ – 13 жовтня. Сьогодні вранці з України депортовано радника американської неурядової організації «Freedom House». Прикордонники стверджують, що громадянина Сербії Александра Маріча не пустили в країну за вказівкою Служби безпеки. В Україні він працював радником програм освіти виборців. Друзі та колеги Маріча не розуміють причин, з яких йому відмовили у в’їзді до країни.

Громадянина Сербії Александра Маріча затримали у вівторок ввечері в міжнародному аеропорту „Бориспіль” коли він повертався з Белграда до Києва рейсом через Будапешт. Маріч мав чинну річну українську візу та запрошення від українського представництва американської неурядової організації «Freedom House», для якої працював тимчасовим радником і тренером освітніх проектів.

Про своє затримання Маріч встиг повідомити друзям телефоном. За його словами, представники прикордонної служби не пояснили причин, за якими йому заборонили в’їзд до країни. Лише близько 11 ночі начальник зміни прикордонних військ в аеропорту „Бориспіль” повідомив, що Александра Маріча затримано за вказівкою «компетентних служб».

Зранку «Freedom House» оприлюднив прес-реліз, в якому висловив стурбованість відсутністю офіційної інформації про причини депортації з України свого співробітника:

«Не зважаючи на спроби організації «Freedom House» та Агентства США з міжнародного розвитку отримати офіційні пояснення ситуації, ми поки що не отримали жодної відповіді. Після ночі, проведеної в аеропорту, Александра вислали назад в Сербію».

Речник українського Міністерства закордонних справ Маркіян Лубківський твердить, що МЗС не має до висилки Маріча ніякого відношення.

«МЗС не коментує цю ситуацію, оскільки саме питання знаходиться не в його компетенції. Воно знаходиться в компетенції міграційних служб України, які не пустили Маріча в Україну».

Пізніше з`явилося повідомлення, що Марiча не затримували, а просто не пустили в країну. Прикордонники заявили, що виконували доручення Служби безпеки України. Втім, з якої причини СБУ вирішила відмовити у в’їзді до України раднику «Freedom House» поки що невідомо. Оглядачі припускають, що зіграло роль те, що в минулому Марiч був активістом групи сербського руху “Отпор”, який відіграв значну роль у знищенні режиму Слободана Мілошевича в Югославії. Пізніше Маріч був консультантом аналогічної грузинської організації “Кмара”, яка організовувала протести проти екс-президента Грузії Едуарда Шеварднадзе.

В Україні Александр допомагав декільком офіційно зареєстрованим проектам освіти виборців, що об’єдналися в Громадянській ініціативі „Знаю!”. Один із її організаторів Дмитро Потєхін стверджує, що участь Маріча у тренінгах не могла бути підставою для його депортації:

«Кожного разу нагололошувалося на всіх тренінгах, які ми разом із ним робили, що ми повинні діяти тільки в рамках закону і, що наша діяльність не спрямована на повалення режиму. І це можуть підтвердити сотні учаснків тренінгів, які брали участь у цих заходах».

Потєхін також каже, що проект просвіти виборців, в якому брав участь Маріч, частково фінансується Сполученими Штатами. І домовленість про це була досягнута урядами України та США.

Відео - найголовніше

Імунітет "трійки" у розслідуванні злочинів агресії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG