Спеціальні потреби

Посол Гербст про вибори в Українi, реверс Одеса-Броди та продаж Криворiжсталi - 2004-07-13


В неділю 11 липня посол США в Україні Джон Гербст дав інтерв`ю в прямому ефірі радіо “Свобода”. Впродовж години запитання пану послу ставили кореспонденти західних радіослужб – “Голосу Америки”, “Свободи”, “Бі-Бі-Сі” та “Німецької хвилі. Питання стосувалися виборiв в Українi, реверсу нафтогону Одеса-Броди та контроверсiйного продажу заводу Криворiжсталь.

Вибори – тема номер 1 у сьогоднішній Україні, і довкола б яких питань не оберталась розмова між послом США і кореспондентами західних радіослужб у прямому ефірі радіо “Свобода” – вона незмінно поверталася до президентських виборів. Ось і на прохання “Голосу Америки” оцінити значення, для українсько-американських взаємин, епохи правління Леоніда Кучми, десятиріччя якої щойно відзначили в Україні, американський посол відповів, що ця оцінка в кінцевому підсумку залежатиме від того, чи відбудуться в Україні чесні вибори і мирна передача влади:

«Дуже важливо для розвитку України, щоб відбулись мирні, відкриті та прозорі вибори та передача влади... Зараз дуже важливо, щоб цей спадок був увінчаний організацією справді відкритих і чесних виборів. І це продемонструє нам дуже серйозне прокращення стану відносин між США і Україною. Зараз вже наші відносини покращуються, але ми вважаємо, що демократичний розвиток має надзвичайне значення як для українського народу, але також і для розвитку українсько-американських відносин», - зазначив Джон Гербст.

За словами пана посла, Леонід Кучма продемонстрував ознаки справжнього державного діяча, заявивши, що не буде прагнути балотуватись на третій строк. Американський дипломат також вкотре підкреслив, що для Сполучених Штатів не так важливо, хто переможе на українських виборах. Важливо, аби демократичним був сам виборчий процес, коли люди обирають свого президента, а не владні інтереси роблять це за них. Оцінюючи перші дні після старту виборчої кампанії в Україні, пан Гербст висловив занепокоєння високим ступенем контрольованості мас-медіа, у тому числі телебачення, з боку владних структур. Більшість українських засобів масової інформації, вважає він, наразі не подають збалансованої та об`єктивної картини виборчої кампанії.

Пан Гербст прокоментував також заяву, підписану днями країнами СНД, у тому числі Україною. Заява містить критику на адресу Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі за нібито упереджене висвітлення виборів в країнах Співдружності та “втручання”, як сказано в заяві, у внутрішні справи цих країн. Пан посол заперечив, сказавши, що ОБСЄ відіграє провідну роль у зміцненні демократії на пострадянському просторі; подібні ж заяви, витримані в дусі заяв “холодної війни”, свідчать, вважає пан посол, про намагання повернути старі радянські часи.

На запитання, яке поставив слухач під час прямого ефіру – чи існують у міжнародній практиці випадки, коли в Президенти балотується кандидат з кримінальним минулим, Джон Гербст відповів, що в американському законодавстві про це нічого не сказано – воно містить лише застереження щодо віку кандидата і його громадянства.

Наступні великі блоки питань стосувалися Іраку, відносин України з НАТО та економіки. Щодо ситуації в Іраку, то американський посол вкотре подякував Україні за рішення України направити війська в Ірак і висловив сподівання, що український контингент як партнер по коаліції залишиться в Іраку доти, доки там буде досягнуто повної стабільності. Стосовно ж проблем економіки, то тут найгарячішою темою залишається Одеса-Броди і рішення про реверс, щойно прийняте українським урядом. З цього приводу Джон Гербст сказав:

«Поки що мені не цілком зрозуміло, і я думаю, що більшості українців так само не повністю зрозуміло, що відбувається наразі з нафтогоном Одеса-Броди».

Адже деталі угоди про зміну напрямку нафтогону досі невідомі, -- сказав посол Гербст. Він висловив сподівання, що прем`єр-міністр України розуміє стратегічну цінність спрямування каспійської нафти на Захід, і заявив, що буде прикро, якщо Україна прийме рішення, яке суперечить національним інтересам. Рішення про реверс, за його словами, не може не позначитись на добробуті українців та стосунках України із західними партнерами.

Джон Гербст скритикував також методи приватизації “Криворіжсталі”, коли іноземні компанії до тендеру допущені не були, а натомість підприємство задешево купив зять пана Кучми:

«Боюсь, що не можу відповісти одним словом. Але приватизація Криворіжсталі дає підстави робити висновки, що Україна дуже заможна країна, тому що уряд міг отримати 1,6 мільярда доларів від ЛНМ-стіл, а натомість виграла заявка 600 мільйонів доларів. Тобто Україна, напевно, може дозволити собі таким чином змарнувати 700 мільйонів доларів. І напевно, там дуже заможні працівники працюють на Криворіжсталі, тому що ЛНМ хотіла вкласти 1,2 млрд доларів в підприємство після сплати півтора мільярда доларів. Це дало б можливість створити багато нових робочих місць і покращити добробут працівників Криворіжсталі...», - сказав американський посол, відповідаючи в прямому ефірі радіо “Свобода” на запитання кореспондентів “Голосу Америки”, “Бі-Бі-Сі” та “Німецької хвилі”.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG