Спеціальні потреби

Податок з прибутку у 13%: плюси та мінуси. - 2003-07-23


З наступного року податок на доходи фізичних осіб в Україні зменшиться до 13%. Вже зараз регіони кажуть про те, що для них це означатиме катастрофічну недоїмку до бюджету. Натомість урядовці сподіваються на надходження тіньових коштів –про це сьогодні заявив перший віце-прем’єр уряду Микола Азаров.

Якщо нині українці майже 40% своїх зароблених грошей мають віддати державі у вигляді різних податків та зборів, то з наступного року ця цифра суттєво скоротиться до 13%. Після ухвалення відповідного закону парламентарі та урядовці говорили про податкову революцію, яка вже успішно спрацювала в Росії.

Однак у такої реформі є й інша сторона -- скорочення надходжень до бюджету, а як наслідок згортання програм соціальної допомоги та неможливість підвищення зарплат. Втім перший віце-прем’єр Микола Азаров, один із ідеологів реформи каже, що на бюджет у плані збільшення зарплат особливо сподіватися не варто.

М.Азаров: “Задача уряду знайти додаткові джерела для збільшення заробітної плати в цілому в країні. І стимулювати ріст зарплатні не тільки у бюджетній сфері, а насамперед в економіці, в сфері народного господарства.“

У кабміні та бюджетному комітеті сподіваються, що бюджетну недоїмку, викликану зменшенням податку, вдасться ліквідувати за рахунок виходу грошей з тіні. Тобто логіка така – ті, хто занижував свої прибутки, аби сплачувати менші податки тепер вказуватимуть реальні цифри і платитимуть за рахунками. Однак у багатьох експертів щодо цього оптимізму значно менше.

Говорить Юрій Ганущак, бюджетний аналітик асоціації міст України: див. аудіо запис.

За словами експерта, в Україні надто перейнялися копіюванням російського варіанту зниження податку на доходи фізосіб: див. аудіо запис.

Урядовці у свою чергу обіцяють більш жорстко контролювати прибутки та видатки місцевих бюджетів, мовляв, їх проблеми значною мірою пов’язані із бажанням деяких керівників розтринькати бюджетні гроші, аніж державною політикою, яка зараз спрямована на зменшення податкового пресу. Очевидно що у цій суперечці крапки над і розставить час – вже за рік буде видно, чи виправдані сподівання урядовців щодо легалізації тіньових грошей і чи не призведе така політика до нових соціальних проблем.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG