Спеціальні потреби

18.04.03  -  Дослідники встановили генетичний портрет вірусу гострого респіраторного синдрому---САРС,---але багато питань ще залишаються без відповіді. - 2003-04-18


Пальма першості у відкритті генетичного коду вірусу САРC належить канадським біологам. Вони, працюючи практично цілодобово протягом кількох місяців, оприлюднили завершений генетичний портрет таємничого вірусу. Нагадаємо, що генетичний код--це послідовність амінокислотних основ--нуклеотідів, які визначають процес синтезу білків в організмі. Директор американського Центру епідеміології та інфекційних захворювань Джулі Гербердінг, говорить, що генетична карта дасть змогу вченим проводити досліди з вірусом швидче і надійніше, ніж досі, у намаганні знайти вакцину:

«Встановлення послідовності генетичної інформації вірусу є визначним науковим відкриттям, безпрецендентним в історії науки з огляду на його швидкість. Але це не є чарівною паличкою у боротьбі із САРСом.»

Доктор Гербердінг уважає, що розробка вакцини проти вірусу забере ще рік. Між тим дані генетичного коду підтвердили первісні припущення, що вірус САРС є новим типом коронавірусів, який часто викликає звичайний грип у людей, та розлад шлунку--- у тварин. Але нова інформація все-таки не говорить вченим, звідки саме він походить, оскільки він не схожий на відомі коронавіруси мишей, свиней, або інших тварин. На думку дослідників, цей тип вірусу з часом має тенденцію до мутацій, знижуючи свої шкідливі можливості. Але, говорить Джулі Гербердінг, те, що деякі важко хворіють на САРС, а деякі--ні, не значить, що вірус став мутантом:

«Я не знаю жодної інфекційної хвороби, яка б не мала різко контрастну клінічну картину, від асимптоматичних випадків середньої важкості і аж до іноді дуже тяжких захворювань.»

Все ще неясно, -- каже Гербердінг,--- чи ті, хто поширюють хворобу легше, ніж інші, є відповідно, більш заразними, або вони просто мали більше контактів з іншими особами після зараження, ніж ті хворі на САРС, кого вдалося швидко примістити у карантин.

Вістку про генетичну ідентифікацію вірусу канадцями з ентузіазмом зустріли у ВООЗ у Швейцарії. Спеціалісти ВООЗ, однак, кажуть, що хоча він і належить до групи коронавірусів, але до тієї його гілки, яка не має тих же властивостей, що й звичайний грип. Втім, вірусолог з ВООЗ Клаус Стор говорить, що з ідентифікацією цього коронавірусу наразі можливо розробити спеціальні діагностичні тести для його виявлення:

«Зараз дослідникам можна повністю зосередитися на цьому вірусі, розробці ліків проти нього. Йдеться про один-єдиний патоген, генетичний код якого вже встановлено, і який дасть додаткову інформацію для розробки тестів для його ранньої діагностики. Можна вже й думати про вакцину, але я все-таки сподіваюся, що хворобу вдасться стримати тими засобами, до яких вже вдалися.»

САРС поширюється крапельно-повітряним шляхом при дуже близькому контакті. Симптоми--висока температура, сухий кашель, задишка, набряк легенів. Чотири відсотки хворих вмирає. Вчені уважають, що вірус вже тривалий час існував у природі, але не перекидався на людей. Але генетична карта вірусу показує, що він прийшов від тварин. Епідеміолог Джеймс де Люк з Центру інфекційних хвороб, говорить, що це перша зустріч вчених з цим вірусом, а відтак бракує інформації про цього незнайомця:

«Це те, що зветься піднятою цілиною, себто, цей вірус ніколи не вражав людей. Ніхто не знає, як він поширюватиметься. Але дуже важко контролювати хвороби, які поширюються повітряно-крапельним шляхом при особистому контакті. Отож, наразі передчасно казати, що ми на фінальній стадії цього спалаху.»

Хвороба найболючіше вдарила по Гонконгу і Китаю, де вона й виникла. За даними ВООЗ, лише у Пекіні число хворих коливається від ста до двохсот, що значно вище офіційної цифри у тридцять сім випадків. Гарною новиною є те, що майже тисячу осіб, у яких запідозрено САРС, вдалося ізолювати. За ними ведеться спостереження. Вдалося також відвідати воєнні шпиталі в Китаї, і виявити там ще пів-сотні хворих.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG