Спеціальні потреби

15.07.02  -  Вітамін Є як запобіжник проти Альцгаймеру; цілющі властивості лютеїну; нове у боротьбі з діабетом; емоційна підтримка хворих тваринами. - 2002-07-14


Споживання їжі, багатої на вітамін Є, як говориться у статті з нещодавнього номеру Журналу американської медичної асоціації, може знизити ризик захворювання на хворобу Альцгаймера. Це встановили дослідники з чікагського медичного центру Святого Луки. Вони вивчали здатності певних вітамінів, відомих як анти-окислювачі, боротися з цією страшною хворобою, яка вражає розумові здатності людини, і від якої наразі немає ліків. Аналізувався, зокрема, зв’язок між захворюваністю Альцгаймером і комплексом антиокислювачів, які приймали вісімсот п’ятнадцять літніх пацієнтів, що брали участь в обстеженні. Виявилося, що у тих, які приймали натуральні (з їжею) і штучні вітаміни Є і Це, бета-каротін і полівітаміни, ризик отримати Альцгаймера був на сімдесят процентів менший, ніж у тих, хто отримував менші дози вітаміна Є лише з їжею. Висновок-----додаткові дози вітаміну Є можуть запобігти Альцгаймеру. До нього доходить доктор Марта Морріс, провідна дослідниця проекту, яка уважає, що запевнитися в цьому допоможуть додаткові спостереження:(цитат) «Отож, нам протягом довшого часу треба буде обстежувати цю групу населення, яка приймає нові добавки вітаміну Є, щоб побачити, чи саме тривалість прийому є запобіжним фактором проти мозкових захворювань.»

Дослідження проводилися під егідою Національного інституту геронтології. Вони здобули більше нових даних на користь того, що хвороби на кшталт Альцгаймера, викликаються шкодою, яку завдають клітинам мозку нестабільні молекули-так звані вільні радикали, які утворюються в організмі в результаті окисних процесів, наприклад, дихання. Анти-окислювачі, такі як вітамін Є, якраз нейтралізують ці нестабільні молекули, захищаючи тим самим клітинні оболонки мозку від ушкодження. Втім, остаточні висновки мусять бути підтверджені клінічними дослідами, говориться у статті Журналу американської медичної асоціації.

А статті в інших журналах, «Оптометрія» і «Сіркулейшн»-Обіг-говорять про цілющі властивості іншого вітаміну-лютеїну. Він міститься у зелених овочах, які мають пишне листя, таких, як шпінат і салат-латук, як також у помаранчах, кукурудзі, та капусті-броколі. Лютеїн виявили і у жовтку яйця, і, не дивуйтеся, у нашому оці. Він, та інші речовини, відомі як каротиноїди, утворюють неповторний колір нашої райдужки, входячи до складу пігментних плям на ній, які кожен може роздивитися у дзеркалі. Саме ці кольорові сегменти і дають нам здатність бачити деталі. Вчені припускають, що більші кількості каротиноїдів роблять колір цих плям виразнішим, і залежність тут пряма-більше кольору-більше захисту кольорових плям від ушкоджень, і навпаки, дефіцит кольору робить їх уразливішими, а зір--слабкішим, що потребує окуляри. А тому, як радить журнал «Оптометрія», треба їсти більше продуктів з лютеїном, це може поліпшити зір у тих, хто має з ним проблеми. А журнал «Обіг»-Сіркулейшн, пише, що ті, у кого вміст лютеїну у крові високий, мають нижчі рівні холестерину, який блокує кровообіг. Лютеїн, як уважається, може запобігати раку грудей і прямої кишки. Отож, їжте зелені овочі-і не хворійте!

На фронті боротьби з діабетом, повідомляє Нью інгленд джорнел оф медісин, з’явилися обнадійливі новини----дослідники з Нью-йорку та Сан-Франциско пишуть про новий препарат, який зупиняє розвиток однієї форми діабету. Нагадаємо, що діабет-це хвороба, за якої вміст цукру у крові високий внаслідок відсутності в організмі гормону інсуліну, який допомагає цукру увійти до клітин у якості пального, або нездатності організму утилізувати інсулін. Цукор, який не увійшов до клітин, тисне на них, розриває іхні оболонки, викликаючи різні хвороби, від гангрени та гіпертонії до сліпоти і інфарктів. Вчені знайшли препарат проти так званої першої форми діабету, відомої ще як юнацький діабет. Він вражає дітей або молодих людей внаслідок того, що імунна система починає працювати проти організму, атакуючи підшлункову залозу, яка виробляє інсулін, спричиняючи його дефіцит. Вченим вдалося зменшити цю підвищену активність імунної системи-новий препарат перешкоджає білим кров’яним клітинам атакувати інсулін-виробляючі клітини в підшлунковій залозі. У досліді з двадцяти чотирьох молодих хворих на діабет-один, дванадцятьом давали цей препарат, а іншим--ні. Через рік виявилося, що у дев’ятьох хворих з першої групи відновилася здатність виробляти інсулін, а у десятьох з другої групи вона щезла майже взагалі. Ясно, однак, що досліди з новим препаратом, назву якому ще навіть не підібрали, треба провести на більшій кількості хворих. Заплановані досліди вісімдесяти пацієнтів протягом двох років.

І на завершення випуску-про емоційну підтримку хворим, яку можуть надавати тварини, особливо після вересневих тер-атак на США. В Америці створили для цих цілей організацію, чий переклад звучить як «Міжнародна собако-терапія.» Тисячі собачих дресирувальників по всій країні почали активно навчати своїх вихованців допомагати людям почуватися краще. Нерідко у лікарнях США, які раніше на гарматний постріл не підпускали чотириногих друзів до себе, побоюючись інфекцій, з’являються Жучки та Сірки. Пацієнти, особливо літні, граючись з собаками, зменшують стрес, кров’яний тиск, пульс, долають відчуття забутості і непотрібності. Багато лікарень та будинків для літніх людей вже розробляють спеціальні тренувальні програми, готуючи обидві сторони-пацієнтів і собак--до зустрічі в атмосфері, яка завдяки цьому стає майже домашньою.

XS
SM
MD
LG