Спеціальні потреби

Інструкція побудови людини - 2001-07-02


ВСТУП: ЯКБИ МИ ЗІБРАЛИСЯ ПОБУДУВАТИ ЖИВУ ЛЮДИНУ, МУСИЛИ Б ЗІБРАТИ НЕЗЛІЧЕННУ КІЛЬКІСТЬ АТОМІВ ТА МОЛЕКУЛ І ВМІТИ ЇХ РОЗТАШУВАТИ В ДУЖЕ ТОЧНОМУ ПОРЯДКУ. АЛЕ ЖИТТЯ, ЗВИЧАЙНО, ГЛИБОКА ТАЄМНИЦЯ. НЕМОВЛЯТКО НЕВИМОВНО СКЛАДНІШЕ ЗА НАЙСКЛАДНІШИЙ КОМП’ЮТЕР ЧИ АВІАНОСЕЦЬ. НЕЩОДАВНО НАУКОВЦІ В СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ І ВЕЛИКОБРИТАНІЇ РОЗШИФРУВАЛИ ЛЮДСЬКИЙ ГЕНОМ – БІОЛОГІЧНУ, ТАК БИ МОВИТИ, ІНСТРУКЦІЮ ПОБУДОВИ ЛЮДСЬКОГО ОРГАНІЗМУ. ЦЕ ВЕЛИЧЕЗНЕ ДОСЯГНЕННЯ НАУКИ – БІЛЬШЕ НАВІТЬ, НІЖ ПОЛІТ ЛЮДИНИ НА МІСЯЦЬ ЧИ РОЗЩЕПЛЕННЯ АТОМА. РОЗШИФРУВАВШИ ГЕНОМ, НАУКОВЦІ, ОДНАК, ЗРОЗУМІЛИ, СКІЛЬКИ ВОНИ ЩЕ НЕ РОЗУМІЮТЬ.

ТЕКСТ: У ДЕСЯТИМІСЯЧНОГО ДЖИНА ЛОНГА БАГАТО СПРАВ. ОКРІМ ГРИ В КУБИКИ, ВІН РОСТЕ. РОСТЕ, ЯК НА ДРІЖДЖАХ. КЛІТИНИ САМОВІДТВОРЮЮТЬСЯ ЗНОВ І ЗНОВ, ЗГІДНО З ГЕНЕТИЧНИМ КОДОМ, ЩО БУВ КОЛИСЬ ДЛЯ ДОСЛІДНИКІВ ЧИМОСЬ НА КШТАЛТ КУБИКІВ ДЖИНА – НАБОРОМ ЛІТЕР БЕЗ СЕНСУ. АЛЕ НЕ ТЕПЕР. ЖУРНАЛ ‘ПРИРОДА’ НЕДАВНО ОПРИЛЮДНИВ ДОСЛІДЖЕННЯ, ЩО СТАЛО ВІХОЮ В РОЗВИТКУ НАУКИ, ДАЮЧИ НАМ ЗМОГУ ВПЕРШЕ ЗАЗИРНУТИ В ТАЄМНИЦЮ ЛЮДСЬКОЇ ПРИРОДИ. ВЧЕНІ, ЩО РОЗШИФРОВУВАЛИ ГЕНОМ, ПРОЗВАЛИ ЙОГО ІНСТРУКЦІЄЮ З ПОБУДОВИ ЛЮДСЬКОГО ОРГАНІЗМУ. ТЕПЕР ВОНИ ПРОЧИТАЛИ ЦЮ ІНСТРУКЦІЮ – СЕБТО СПІРАЛЬ ДНК В ТРИ МІЛЬЯРДИ ЛІТЕР ЗАВДОВЖКИ, ЩО Є В КОЖНІЙ КЛІТИНІ ВАШОГО ТІЛА.

Доктор Францис Коллінс – директор Інституту дослідження людського геному: «Ми можемо тепер не просто говорити, ‘Ми маєм літери’; ми вперше можемо сказати, що, на нашу думку, вони означають».

І ЩО Ж ВОНИ ОЗНАЧАЮТЬ? НОВИНИ ВОДНОЧАС І ОБНАДІЙЛИВІ, І НЕВТІШНІ. ЯК З’ЯСУВАЛОСЯ, ГЕНИ ЛЮДИНИ – СЕГМЕНТИ ДНК, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ ЇЇ ПРИРОДУ – ТО ЛИШ ПООДИНОКІ ВКРАПЛЕННЯ. ПОНАД 98% ДНК КОЖНОГО З НАС – ЩОСЬ ІНШЕ, ПРИЗНАЧЕННЯ ЧОГО НАРАЗІ НЕВІДОМЕ. БІЛЬШЕ ТОГО – ВВАЖАЛОСЬ, ЩО ЛЮДИ МАЮТЬ В СВОЇХ ХРОМОСОМАХ ДО СТА ТИСЯЧ ВІДМІННИХ ГЕНІВ. НАТОМІСТЬ… ВИЯВЛЕНО ТІЛЬКИ ТРИДЦЯТЬ ТИСЯЧ. ВОНИ ДАЛЕКО СКЛАДНІШІ ЗА ГЕНИ ТВАРИН – І ВСЕ Ж.

Доктор Францис Коллінс – директор Інституту дослідження людського геному: «Можна так сказати: нам здавалося, що ми «Війна і мир», а виявилось, що ми не така вже й хитромудра книга»!

Доктор Ерик Ландер – директор Інституту ім. Вайтгеда: «У нас лиш удвічі більше генів, ніж у мухи чи хробака. Яке розчарування»

ВЧЕНІ ПОСТАЛИ ПЕРЕД ЗАГАДКОЮ.

Каріна Денніс – редактор журналу «Природа»: «Складність людської природи не зводиться до числа наших генів – вона в деяких складних та заплутаних біологічних процесах, що відбуваються в наших клітинах».

ЯКЩО ТРИ МІЛЬЯРДИ ‘ЛІТЕР’ НАШОГО ГЕНОМУ НЕ МАЮТЬ БАГАТО ГЕНІВ, ДЛЯ ЧОГО ТОДІ ВСІ ОТІ ЗАЙВІ ‘ЛІТЕРИ’? ДОНЕДАВНА ВЧЕНІ НАЗИВАЛИ ЇХ ‘НЕПОТРЕБОМ ДНК’.

Доктор Ерик Ландер – директор Інституту ім. Вайтгеда: «Маємо сказати, що цей ‘непотріб’ підніс нам кілька сюрпризів: схоже, один з видів так званого ‘зайвого ДНК’ може виявитись носієм дуже корисних функцій в наших власних геномах».

ЩОБ РОЗІБРАТИСЯ З ‘НЕПОТРЕБОМ’ І ГЕНАМИ, ВЧЕНІ МАЮТЬ ПЕРЕСІЯТИ МІЛЬЯРДИ І МІЛЬЯРДИ ‘ЛІТЕР’. ВОНИ ВЖЕ ПІДГОТОВИЛИСЬ ДО АНАЛІЗУ ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ ЛЮДЕЙ І ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ ТВАРИН. ЦЕ ПРОБЛЕМА ІНДУСТРІАЛЬНОГО МАСШТАБУ, І ТАКОЮ Ж БУДЕ ЇЇ РОЗВ’ЯЗКА. ЛОУРЕН ЛИНТОН ЗАВІДУЄ ОДНІЄЮ З ТАК ЗВАНИХ «ГЕНОМНИХ ФАБРИК».

Лаурен Лінтон - Інститут ім. Вайтгеда: «Генрі Форд не винайшов автомобіля, однак він винайшов процес його виробництва».

ЗА МІЖНАРОДНИМ ПРОЕКТОМ ‘ГЕНОМ ЛЮДИНИ’ ЗБУДОВАНО КІЛЬКА ТАКИХ ГЕНОМНИХ ФАБРИК - ВІД КЕМБРИДЖУ В БРИТАНІЇ ДО КЕМБРИДЖУ В ШТАТІ МАССАЧУСЕТС.

ІНТЕРШУМ

ВЧЕНІ ВВАЖАЮТЬ – НАЙГОЛОВНІШЕ ПОПЕРЕДУ.

Доктор Ерик Ландер – директор Інституту ім. Вайтгеда: «Коли вивчаєш людський геном, бачиш, наскільки обмежені твої можливості. В ньому закладено набагато більше інформації з медицини, фізіології, історії, та еволюції, ніж ми здатні розшифрувати. Це все одно що опинитись у величезній книгозбірні – розкішній стародавній книгозбірні з фоліантами з кожного мислимого предмета, і мати 6 місяців на те, аби перечитати все, що написано там ледь зрозумілою для тебе мовою».

ЦЕ ДОБРА НОВИНА ДЛЯ ДОСЛІДНИКІВ, ТАКИХ ЯК ДОКТОР РОНАЛЬД КРИСТАЛ, ЩО ПРАГНЕ ЗНАЙТИ ГЕНОМУ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ. ВІН СПОДІВАЄТЬСЯ ЛІКУВАТИ ХВОРОБИ СЕРЦЯ ГЕНЕТИЧНИМИ ПРЕПАРАТАМИ ЗАМІСТЬ СКАЛЬПЕЛЯ.

Доктор Рональд Кристал: «Коли маєш словник, маєш слова і маєш їх транскрипцію – це заощаджує вченим роки праці. Тоді вони можуть прикласти цю інформацію до конкретної медичної проблеми, яку досліджують».

ТАКІ МЕДИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, СХОЖЕ, РОЗВИВАЮТЬСЯ ШВИДКО – ТАК ЯК ДЖИН ЛОНГ, І ДОПОМОЖУТЬ ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я БАГАТЬОМ.

XS
SM
MD
LG