Спеціальні потреби

Янукович визначився щодо єдиної державної мови


<!-- IMAGE -->

Віктор Янукович передумав добиватися для російської мови статусу другої державної. В Україні буде тільки одна державна мова – українська, – пообіцяв президент, промовляючи 9 березня на Чернечій горі у Каневі під час церемонії вручення Шевченківських премій.

«В Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна», – наголосив Янукович. При цьому він запевнив, що нова влада запровадить Європейську хартію регіональних мов, аби, як було сказано, подолати «перекоси» у мовній політиці, що їх припустилася колишня влада.

Несподівана заява, проголошена з канівських схилів, прозвучала дисонансом до усіх попередніх. Новообраний президент, який прийшов до влади під гаслом надання російській мові статусу другої державної, ще недавно вказував на це як на основну відмінність між ним і політичними опонентами. «Я зроблю усе, щоб російська мова була другою державною, ось у цьому в нас різниця», – наголошував тоді ще кандидат Янукович у розпал виборчої кампанії. А днями, під час свого першого в ранзі президента візиту до Москви, глава держави пообіцяв російському колезі Дмитру Медведєву уже найближчим часом захистити «ущемлені» права російськомовного населення в Україні.

Те, що український керівник раптом увімкнув «задній хід», насторожило Росію. Коментуючи канівську заяву, деякі російські ЗМІ побачили в ній ознаку того, що «перезавантаження» відносин двох країн може не відбутись. Розчаровані й прихильники Януковича в Україні. Як скаржаться вони, «найпослідовніший» лідер зрікається своїх передвиборчих обіцянок: замість обіцяного статусу «другої державної» переводить розмову на запровадження Європейської хартії регіональних мов.

А тим часом на думку політичних експертів, ідеться не про зміну, а лише про адаптацію мовної політики «біло-синіх». Те, що неможливо зробити де-юре, Янукович спробує зробити де-факто, – вважає науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії професор Олексій Гарань.

«Абсолютно зрозуміло, що другу державну він не може ввести як суто практично, так і з символічних міркувань. Для цього потрібно 300 голосів у парламенті, для цього потрібен всеукраїнський референдум, і крім того, це викличе таке збурення в суспільстві, що, очевидно, президент не піде на такий ризик», – зазначив експерт.

А відтак «регіонали», за його словами, обрали іншу тактику. Посилаючись на Європейську хартію регіональних і меншинних мов, вони проголосять російську мову в Україні регіональною мовою. Приймуть закон, застосувавши просту більшість у 226 голосів, і президент цей закон підпише. Суть закону пояснив один з лідерів Партії регіонів Борис Колесников, і суть його полягає у тому, що облради матимуть можливість запроваджувати на свій розсуд регіональні мови.

«Тобто в даному випадку російську мову, очевидно, на більшості територій країни зроблять регіональною. Де-факто, це означатиме перетворення російської мови на другу державну на більшості території України. Але з формальної точки зору це не буде друга державна мова», – сказав Гарань «Голосу Америки».

Нагадаємо: відповідно до статті 10 Конституції України, єдиною державною мовою в Україні є українська.

Офіційне тлумачення статті 10 подав також Конституційний суд України у своєму рішенні від 14 грудня 1999 року. Як мовиться у вердикті КС, «Українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG