Спеціальні потреби

Байден і Чейні вкотре розійшлися на темі тероризму

Минулі вихідні в ефірі американських інформаційних каналів пройшли під акомпанемент словесної перепалки двох важковаговиків американської політики – віце-президентів теперішнього - Джозефа Байдена і колишнього Ричарда Чейні. В окремих інтерв`ю посадовці сперечалися на тему як найкраще захистити США від терористичної загрози і у яких судах розглядати справи усіх підозрюваних у тероризмі. Розходження у поглядах не є чимось новим для американської політики, але перенесення суперечки на такому високому рівні у ЗМІ – таке трапляється не надто часто.

Жоден з урядовців адміністрації колишнього президента Джорджа Буша не був таким відкритим критиком теперішнього президента Барака Обами як Ричард Чейні. В інтерв`ю інформаційному тижневику каналу ABC, колишній віце-президент нищівно розкритикував рішення адміністрації Обами судити розробника плану терактів 11-го вересня 2001 року у цивільному суді Нью-Йорка.

«Я вважаю, проведення суду над Халідом Шейх Мухамедом у Нью-Йорку – велика помилка. Це дає йому величезну платформу для проведення пропаганди своїх дій по всьому світу. Я переконаний його справа має розглядатися військовим трибуналом Гвантанамо».

Адміністрація Обами врешті відмовилася від проведення суду в Нью-Йорку, але продовжує наполягати, що судове засідання має проходити за процедурою цивільних судів. Байден переконаний, що суд може винести лише одне рішення у цій справі.

«Він не буде виправданий. Його буде визнано винним. Він буде сидіти у в`язниці. У будь-якому разі він не розгулюватиме вулицями Америки».

Втім на думку Чейні, небажання адміністрації Обами застосовувати військові суди у справах підозрюваних у тероризмі викриває іншу велику проблему.

«Це зміна трактування цих злочинів. Дуже важливо розділяти кримінальний акт і терористичний акт. Це не кримінальний акт, коли хтось знищує кілька гектарів площі у Мангеттені, вбиває 3 тисячі американців, підриває у повітря Пентагон –– це акт війни!».

Джозеф Байден відкрито звинуватив свого попередника у лицемірстві і перекрученні історії. Він наголосив, що адміністрація Обами розглядає справу Мухамеда так само, як і справу нігерійця, що намагався підірвати літак над Детройтом минулого грудня, точно так само як колись адміністрація Буша розглядала справу Ричарда Ріда – який намагався підірвати вибухівку на літаку, сховану у підошві черевиків.

«За адміністрації Буша військові суди провели слухання лише у трьох терористичних справах. Двоє з трьох підсудних зараз ходять по вулицях на свободі. У цивільних судах було розглянуто триста справ проти запідозрених у тероризмі – усі вони зараз у федеральних в`язницях і не бачать денного світла».

Байден також заперечив Чейні, що теперішня адміністрація недостатньо активно бореться з терористичними організаціями.

Президент Обама чітко сказав під час свого щорічного звернення до Конгресу, що ми перебуваємо у стані війни з Аль-Кайдою. І ми боремось ефективніше ніж це було до нас. Ми знищили 12 з двадцяти їхніх ватажків, більше сотні інших важливих фігур. Ми загнали їх у підпілля».

Баталію між Чейні та Байденом в ефірі американських телеканалів журналісти вже охрестили танцем двох ведмедів. Важко визначити хто з них переміг – оскільки політики сперечалися заочно, на різних телеканалах. Але виглядає, що суперечка стосовно того, як захистити Америку від тероризму - на цьому не припиниться.


Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG