Спеціальні потреби

Ющенко за лічені дні до виборів змінив правила гри


Вибори пройдуть за правилами, зміненими за лічені дні до виборів. У четвер президент Віктор Ющенко підписав зміни до виборчого законодавства, прийняті українським парламентом напередодні. Як пояснили у секретаріаті президента, закон підписаний з огляду на існуючу загрозу зриву ІІ туру.

«Будь-які сценарії зриву виборів мають бути упереджені», -- цитує слова Ющенка прес-служба глави держави. Як зазначається в оприлюдненій заяві, старий закон створював ризик зриву виборів через умисну неявку членів виборчих комісій. Адже цей закон визнавав правомочним засідання комісії за участю не менш ніж двох третин її членів. А відтак умисна неявка представників одного з кандидатів потягла б за собою відсутність кворуму і закриття виборчих дільниць.

«Зважаючи на ці ризики, президент прийняв рішення підписати ухвалені Верховною Радою зміни до виборчого законодавства», -- мовиться в заяві прес-служби.

Віктор Ющенко підписав «смертний вирок демократії в Україні». Принаймні у цьому переконана один із двох кандидатів на президентську посаду прем`єр-міністр Юлія Тимошенко. Ще до того як автограф глави держави з`явився під документом, на прес-конференції зранку у четвер, Тимошенко закликала президента скористатися правом вето. Якщо ж новий закон, що, за її словами, «узаконює масштабні фальсифікації», набере чинності, і забезпечити чесне волевиявлення не вдасться, -- прем`єрка пригрозила повторенням Майдану. «Тоді ми будемо піднімати людей», -- пообіцяла Тимошенко.

Вона також застерегла свого опонента Віктора Януковича від спроб сфальшувати вибори. «Я хочу попередити, що закінчиться все це так само, як закінчилися фальсифікації у 2004 році. Якщо внаслідок масштабних неконтрольованих фальсифікацій їм вдасться спаплюжити вибори, то легітимність такого президента не буде визнана ні Україною, ні світом», -- наголосила прем`єр-міністр».

Окрім того, Юлія Тимошенко повідомила про свою зустріч, яка відбулася у середу, з представниками ОБСЄ та послами зарубіжних країн, акредитованих в Україні, та висловила сподівання на реакцію світової спільноти.

А тим часом скандальний виборчий закон уже скритикували у Раді Європи. Зміни у виборчий закон, прийняті у переддень голосування, не можна застосовувати. Про це заявила у четвер доповідач ПАРЄ по Україні Ренате Вольвенд.

У четвер кілька членів Європарламенту закликали також Європейський Союз офіційно відреагувати на рішення України змінити виборчі правила в період між двома турами президентських виборів.

Нагадаємо: 3 лютого Верховна Рада внесла поправки до закону про вибори президента. Другий тур виборів призначений на неділю 7 лютого.

Як заявляють опоненти нового закону, він відкриває шлях до масштабних фальшувань. Адже згідно з новими правилами, виборчі комісії вважатимуться правочинними за будь-які кількості учасників засідання. Теоретично -- скласти протокол зможе навіть 1 голова комісії з печаткою.XS
SM
MD
LG