Спеціальні потреби

Дефіцит бюджету США у 2011-му сягне 1,6 трильйона доларів?


Обговорення бюджету Сполучених Штатів на 2011-ий рік з першого дня переросло у гарячу суперечку між прихильниками і опонентами чинної влади. Барак Обама оприлюднив бюджетну пропозицію у понеділок. У ній дохідна частина складає 3,8 трильйона доларів, а дефіцит бюджету досягне рекордних – 1,6 трильйона доларів. У команді президента вважають, що подолати цей дефіцит можна лише, забезпечивши економічний ріст і створивши нові робочі місця. Тим часом критики, в основному з табору республіканців, називають бюджет Обами марнотратним і неефективним. Бюджетний рік починається у США першого жовтня.

Перед втіленням в життя ця пропозиція повинна бути схвалена обома палатами Конгресу. Президент Обама – як і багато його попередників – почав свій виступ з обвинувачень на адресу своїх попередників:

«Протягом останніх десяти років попередній президент і Конгрес створили коштовну програму реорганізації пенсійної медичної програми Медікер, провели великі податкові скорочення для багатих і санкціонували дві війни, не заплативши за жодну з них».

За словами Обами, його план починається приборканням дефіциту:

«Ми просто не можемо продовжувати витрачати гроші, начебто дефіцит не має наслідків, начебто марнування неважливе, начебто до важко зароблених американцями доларів можна ставитись як до іграшкових купюр, начебто ми можемо нехтувати цими проблемами для наступного покоління».

Президент закликає, починаючи з наступного року на три роки заморозити урядові витрати, не торкаючись Міністерства оборони чи національної безпеки. Його бюджет передбачає боротьбу з безробіттям, що необхідне для подолання рецесії, через яку за останні два роки втрачено більше семи мільйонів робочих місць. Президент також пропонує податкові пільги, які однак не торкатимуться нафтових компаній, керівників інвестиційних фондів і родин, прибуток яких перевищує 250 тисяч доларів на рік.

Новий бюджет повинен схвалити Конгрес. Республіканці критикують план Обами. Вони вказують, що він фактично не передбачає контролю над витратами і бюджетний дефіцит тільки зросте. Тож попереду нелегка боротьба у Конгресі.

Серед іншого, у проекті бюджету пропонується інвестувати в освіту і розвиток енергозберігаючих технологій. Однак документ передбачає припинити програму відновлення польотів на Місяць.

XS
SM
MD
LG