Спеціальні потреби

Українська земля піде з молотка за будь-яку ціну, експерти


В Україні буде створено Державний земельний банк, який буде розпоряджатися землею та приймати рішення про її продаж. За відповідний закон депутати голосували в четвер близько десятої вечора. Експерти говорять, що іноземні кампанії вже давно вишикувалися у чергу за землею в Україні.

Спочатку на ранковому голосуванні депутати відмовилися наділяти правом розпоряджатися усіма державними сільськогосподарськими землями одну структуру – Державне земельне агентство та Кабмін. Тому закон, який розмежовував би державні та комунальні землі, а також визначав роботу земельного банку, було направлено на доопрацювання у відповідний комітет. Проте, вже вночі депутати переглянули своє рішення, і необхідна більшість проголосувала за закон.

Закон, який вступить у дію 1 січня 2013 року, стає першим кроком до створення ринку землі в Україні, переконують аграрії, і навіть те, що він передбачає видачу аграріям кредитів не більше, як під 5% річних – не врятує ситуації.

«Я не прихильник того, щоб в Україні земля ішла в товарообіг, тому що з тим рівнем корупції, що існує, та відсутності будь-якої програми використання цих земель та подальшого розвитку сільського господарства загалом – це може призвести до повного занепаду галузі та знищення родючих українських земель», – сказав Голосу Америки старший партнер адвокатської компанії «Кравець, Новак і партнери» Ростислав Кравець.

Тут експерти проводять паралель з тим, як непрозоро відбувалася приватизація підприємств на початку української незалежності. В результаті, тоді громадяни багато втратили, у той час, як тільки невелика частина наближених людей дуже добре на цьому заробила. Подібне може статися і з землею, переконують експерти, якщо новий закон дозволятиме тіньові схеми продажу землі, особливо це стосується іноземних громадян.

Економісти вже давно обговорюють сильний інтерес Китаю та Індії до українських земель, і для них питання стоїть не так у вартості, а скоріше у можливості її купувати. Адже зі збільшенням населення планети та зменшенням їжі – головним активом стають продукти харчування.

«Їм все одно, яку ціну призначить Україна – скільки скажуть, вони стільки й заплатять. Але якщо в один момент прийдуть індуси чи китайці і скуплять все, що тоді будуть робити українці – працювати на китайців?», – сказав Кравець. «Передати право власності на ці землі іноземцям – це фактичне витрачання останнього активу, який може служити для відновлення економічного стану країни».
Я не прихильник того, щоб в Україні земля ішла в товарообіг, тому що з тим рівнем корупції, що існує, та відсутності будь-якої програми використання цих земель та подальшого розвитку сільського господарства загалом – це може призвести до повного занепаду галузі та знищення родючих українських земель.
Ростислав Кравець

До всього ж, українська земля дешева у порівнянні з міжнародними розцінками. Голова Державного агентства земельних ресурсів Євген Бердников ще в кінці червня повідомляв, що на початковому етапі запуску ринку сільськогосподарських земель вартість одного гектара становитиме 300-1000 доларів.

Аграрії вказують на відсутність умов прозорого запровадження ринку землі. Зокрема, мова іде про відповідну інфраструктура, земельний кадастр, інвентаризацію земель. Тому, на думку голови Всеукраїнського комітету захисту рідної землі Івана Томича, хоча й іде мова про розгляд змін до закону, вони не спричинять кардинальних змін і лише пришвидшать монополізацію та контроль над продажем українських земель.

«Тепер в одному кабінеті, центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, будуть прийматися рішення щодо того, кому та за скільки продати землю», – сказав Голосу Америки Томич. «Минулого разу, коли були подібні розмови, ми проводили акції, різнопланові заходи, це був один з факторів, чому Верховна рада прийняла мораторій на продаж землі, але цього разу, потрібно щось значно вищого рівня».

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG