Спеціальні потреби

Янукович доводив газетярам світу, що цензура в Україні – «хибний стереотип»


Янукович доводив, що цензура в Україні – «хибний стереотип»
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00
Direct link
Скандал супроводив відкриття Всесвітнього конгресу газетярів у Києві. Президент Янукович зі сцени говорив про розквіт вільної преси в Україні, в той час як його охоронці у залі заламували «вільній пресі» руки.

Журналісти руху «Стоп цензурі!» прийшли на відкриття конгресу у понеділок, щоб висловити протест проти утисків свободи слова в Україні. Вони принесли з собою до Жовтневого палацу плакати з гаслами на захист незалежних ЗМІ. Охорона спробувала не пустити активістів до зали, однак після довгої пересварки їм таки вдалося пройти. За людьми, одягненими у футболки «Стоп цензурі!», продовжували пильно наглядати люди в штатському і навіть, не криючись, знімали їх на відеокамери.

«Протестувальники стали потужним нагадуванням, що тут ще багато необхідно зробити».
Ларрі Кілман
Коли ж на сцену вийшов президент і почав виголошувати промову, журналісти підвелися з місць і розгорнули транспаранти з написами «В Україні закривають незалежний канал TVi», «Влада прослуховує телефони журналістів», «Вісім з дев’яти головних каналів контролює влада» тощо.

Люди в штатському накинулись на журналістів і почали відбирати в них плакати. Головному редактору «Української правди» Олені Притулі викрутили руку. Конфлікт мало не переріс у бійку, але зрештою охоронці облишили спроби силоміць припинити мирний протест і лише мовчки стояли поряд.

При цьому Янукович не звертав жодної уваги на те, що відбувається; він наче не помічав протестувальників.

«Україні вдалося досягти суттєвого прогресу в розвитку свободи слова», – незворушно читав промову гарант. За його словами, коли щось і перешкоджає ефективному розвиткові медіа-простору в Україні, то це «хибні стереотипи про недостатність свободи слова».

«На мою думку, це пов’язано насамперед із браком об’єктивної інформації, як насправді виглядає ситуація. Сподіваюся, що Конгрес стане доброю нагодою для вас на власні очі переконатися у реальному стані справ у нашій державі», – вів далі президент, звертаючись до закордонних гостей.

Учасники Конгресу – газетярі та працівники видавництв з усього світу – й справді мали нагоду переконатися на власні очі. Багато з них дістали фотокамери і почали знімати активістів «Стоп цензурі!».

Конгрес висловив солідарність з протестувальниками. Про це заявив речник форуму Ларрі Кілман. За його словами, Україна як місце проведення конгресу була обрана саме для того, щоб захистити місцеву вільну пресу.

«Протестувальники стали потужним нагадуванням, що тут ще багато необхідно зробити», – заявив Кілман.

А тим часом охорона Януковича поспішила відхреститися від своєї причетності до скандалу. Прес-служба Управління державної охорони видала заяву, в якій стверджує: мирній акції журналістів перешкоджали не співробітники УДО.

«Службова перевірка встановила, що особи, вказані в ЗМІ, не є співробітниками Управління державної охорони або Служби безпеки президента», – сказано в заяві. Як мовиться далі у документі, «Мирній акції перешкоджали приватні особи».

64-ий Всесвітній газетний конгрес і 19-ий форум головних редакторів проходить в Україні вперше. Конгрес відбувається в Києві на запрошення президента Віктора Януковича, а генеральним спонсором його проведення виступила група компаній Дмитра Фірташа. Представники деяких гнаних українських медіа висловлювали побоювання, що Конгрес може стати свого роду індульгенцією українській владі, яка перед виборами проводить зачистку українського медіа-простору. Тому гендиректор телеканалу ТVi Микола Княжицький раніше закликав бойкотувати конгрес. Однак президент Всесвітньої асоціації видавців газет (WAN-IFRA) Якоб Метью заявив, що видавці світу так само занепокоєні ситуацією зі свободою преси в Україні і мають намір скористатися конгресом, щоб привернути до цієї ситуації увагу світової спільноти.
XS
SM
MD
LG