Спеціальні потреби

Київ дотримуватиметься газових і нафтових контрактів


У Києві і Москві стали з більшим оптимізмом говорити про перспективи постачання російських енергоносіїв до країн Європейського Союзу. Сторони запевняють про низьку ймовірність повторення конфліктів, які призведуть до зупинення транзиту газу та нафти українською територією.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко запевняє, що Київ без затримок оплатить закуплені в грудні обсгяги газу. Урядовці кажуть, що знайшли необхідні гроші. Аналогічні заяви прозвучали сьогодні і від російських урядовців, які нині не вбачають причин для повторення кризи, в наслідок якої європейські споживачі в січні цього року не отримали значні обсяги російського палива.

Хоча ще минулого тижня керівництво «Газпрому» висловлювало побоювання за те, що Україна зможе вчасно розрахуватися за газ у січні. В компанії помітили, що «Нафтогаз України» з середини місяця значно скоротив обсяги відбору російського палива і розцінили це як тривожний сигнал. Керівник «Газпрому» Олексій Міллер припустив, що у Києва є серйозні проблеми із оплатою.

Втім, причини для занепокоєння розрахунками за газ дійсно є. В компанії «Газ України» сьогодні назвали незадовільним рівень розрахунків за спожите паливо. Борги підприємств комунальної теплоенергетики не скорочуються, а навпаки стрімко зростають. Деякі компанії ще не розрахувалися за минулорічний опалювальний сезон. Оглядачі прогнозують, що ситуація із дисципліною розрахунків може погіршитися наступного року, коли очікується підвищення цін на паливо. За деякими прогнозами, вартість газу буде підніматися щоквартально на чверть.

Напередодні Нового року в Європі також заговорили про можливі проблеми із постачанням через Україну російської нафти. Словацькі медіа стверджують, що уряд цієї країни отримав попередження про це від російських постачальників. Мовляв, з 2010-го року паливо може не недходити однією з гілок нафтопроводу «Дружба», яка проходить через Україну через неузгодженість тарифів на прокачування. Однак протягом дня українські урядовці заперечили існування проблеми.

Представник президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський заявив, що нині нема жодних причин або підстав для стурбованості щодо невиконання Україною своїх зобов'язань з транзиту нафти. Керівники компаній постачальника та транзитера повідомили, що всі розбіжності вдалося владнати і контракти підпишуть протягом декількох днів.

XS
SM
MD
LG