Спеціальні потреби

В Арктиці нові докази глобального потепління?

Напередодні міжнародної конференції з питань кліматичних змін, що відбудеться у Копенгагені, в Арктиці з`явилися нові докази глобального потепління. Два роки тому криги настільки розтанули, що мореплавний шлях Арктичним океаном, відомий також як Північно-Західний прохід, на знімках, знятих із супутника, виглядає вільним від льоду. Недавнє дослідження арктичної криги, проведене групою дослідників і науковців, встановило, що протягом арктичного літа зникло набагато більше льоду, ніж передбачалось. Це відкриття непокоїть кліматологів.

Дані виявлено під час експедиції, що тривала 73 дні і простягалася довжиною 450 кілометрів суворим арктичним ландшафтом, де середня температура сягає мінус 40 градусів за Цельсієм.

Метою експедиції було дослідити кригу в Арктиці, встановити, скільки її ще залишилось, і скільки накопичилось відносно недавно. Експедиція є частиною програми за участю дослідників, науковців і екологів, яку фінансово підтримує Група Кетлін у співпраці зі Світовим фондом збереження дикої природи та деякими корпораціями-спонсорами, і яка має на меті привернути увагу міжнародної громадськості напередодні конференції в Копенгагені.

На прес-конференції в Лондоні учасники дослідження оприлюднили свої відкриття. Кетлінську експедицію дослідження Арктики очолив полярний дослідник Пен Гадов.

«Нас переконували, що ми натрапимо здебільшого на давніший, товстіший, лід, який накопичувався роками, який стає дедалі товстішим. Ми фактично встановили, що вже не залишилося старого льоду».

Науковець з Кембриджського університету Пітер Вадгамс, який досліджує Арктику майже 40 років, каже, що ці зміни безповоротні:

«Що більше втрачається криги, то більше утворюється відкритої води. Що більше нагрівається ця вода протягом літа, то більше льоду тане протягом наступного літа. Це перетворюється в процес, у якому ці зміни прискорюються, аж поки крига зникне повністю».

Залишилося так мало криги, що Гадов і його колеги часом змушені були діставатися вплав. Гадов каже, що полярним дослідникам майбутнього будуть більше потрібні човни, ніж сани.

Данкан Вінґгем очолює відділ Кліматології у Лондонському університеті. Він каже, що експедиція дослідила лише невелику частину Арктики:

«Більше нам допомогли усвідомити, що там відбувається, супутникові спостереження. Просто тому, що таким чином ми можемо побачити всю картину. А ця картина віддзеркалює постійне зменшення площі льоду».

Докази танення арктичної криги настільки переконливі, каже Вінґгем, що не залишилося місця для суперечок:

«Наукові дані не чітко вказують, що ці зміни відбуваються. Є багато окремих даних, які підтверджують, що рівень морів і океанів підвищується, що крига тане, що океани нагріваються. Це все є просто голими фактами».

Дослідження та фото із супутника встановлюють, що арктична крига зникає швидше, ніж передбачалось. Мартин Самеркорн – голова Арктичної програми Світового фонду збереження дикої природи – каже, що Конференція в Копенгагені мусить запропонувати розв’язку проблеми:

«Ми в основному повинні підтвердити нашу відданість справі знайдення рішення вже тепер. Це – мінімум. Ми мусимо зробити це на основі рівноправності і ми повинні знайти розв’язку дуже швидко».

Арктичне дослідження Кейтлін має на меті інформувати світову громадськість про проблему втрати криги. Дослідники кажуть – так! Глобальне потепління вже тепер відбувається. І вимагають, щоб світові лідери, які прибудуть до Копенгагена, взялися за цю справу.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG