Спеціальні потреби

Тимошенко: Україна скоротить закупівлю російського газу


Наступного року Україна збирається скоротити обсяги закупівлі російського газу. Про це заявила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. За її словами, подальше зменшення поставок обумовлене зниженням потреб української економіки і переходом на альтернативні джерела енергії. В українському уряді зауважують, що контрактами із російською газовою монополією передбачена можливість 20% корекції обсягів законтрактованого палива. Раніше пані Тимошенко говорила, що закупівлі газу в Росії хочуть скоротити більш ніж вдвічі порівняно із 2007 роком і на чверть порівняно із цьогорічними показниками.

Про обсяги закупівлі Україною російського газу знову заговорили після резонансної заяви керівника «Газпрому» Олексія Міллера на газовому конгресі в Аргентині. Той, коментуючи газові взаємини з «Нафтогазом», заявив, що з наступного року його компанія не збирається знижувати обсяги реалізації на українському ринку. «Нехай Україна виконує контрактні зобов'язання. Що написано в контракті, те й буде», - сказав Міллер. Водночас незрозуміло, чи означає заява керівника російської компанії відмову від цьогорічної практики, коли «Газпром» погодився не виставляти штрафні санкції за недобір Україною законтрактованих обсягів палива. До цього часу «Газпром» за вказівкою російського прем'єра Володимира Путіна не карав українських партнерів за недобір газу. Втім, компанія вперто відмовлялася закріпити це письмовою угодою. Проти поступок Україні висловлювався російський президент Дмитро Медведєв.

Українські політики неодноразово називали умову про обсяги постачання газу бомбою уповільненої дії. Адже «Газпром» в будь-який час може виставити державній компанії «Нафтогаз» багатомільйонні штрафні санкції. Враховучи переддефолтний стан української монополії, вона навряд чи зможе їх виплатити. Останнім часом низка європейських країн також заявила про намір відмовитися від частини законтрактованого російського газу через падіння попиту. Для «Газпрому» це може означати значне зменшення прибутку і компанія не погодилася йти на зустріч європейським контрагентам, погрожуючи штрафними санкціями. В цій ситуації керівництву російської монополії важко пояснити, чому вона йде на поступки Україні і відмовляє в цьому європейським покупцям.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG