Спеціальні потреби

Ющенко стукає в двері Кремля; Тимошенко уже відчинили


Президент України не полишає надій знайти спільну мову зі своїм російським колегою. Незважаючи на жорсткі претензії, висловлені Дмитром Медведєвим, Віктор Ющенко зробив кремлівському лідеру нову миротворчу пропозицію. Заява пролунала в середу на прес-конференції в Сорочинцях.

«Ми сьогодні виходимо з ініціативою активізувати переговорний процес, перш за все завершити у ближчі два місяці роботу всіх відповідних комісій... а потім, на базі зроблених напрацювань, провести зустріч глав держав», – сказав Ющенко.

Як він наголосив, «вкотре я, як президент України, звертаюся до президента Росії, російської влади щодо активізації нашого діалогу, наших відносин – щоб ці відносини не політизувалися, як це трапилося кілька тижнів тому... коли просто надумані питання піднімаються тільки для того, щоб підняти температуру негативізму в наших взаєминах», – сказав глава держави, слова якого цитує прес-служба президента.

А в той час як президент марно стукає в зачинені двері північного сусіда, прем’єр-міністр, як виглядає, там бажана гостя. У середу Юлія Тимошенко в телефонній розмові з російським колегою Володимиром Путіним погодила графік двосторонніх зустрічей. Як повідомила прес-служба уряду, перша зустріч російського та українського прем’єрів відбудеться вже 1 вересня у Польщі. Відтак у жовтні пройде засідання українсько-російського економічного комітету – розглядатимуть, зокрема, спільне серійне виробництво літака Ан-70.

Стиль телефонної бесіди двох прем’єрів, судячи з повідомлення прес-служби уряду, теж мало нагадував стиль звернення Медведєва до Ющенка. «Розмова керівників Урядів України та Росії була дружньою та конструктивною», – мовиться на сайті Кабміну.

Як пояснити те, що президентові Ющенку Кремль відмовив у контактах, а з прем’єркою Тимошенко активно веде діалог? Чи не означає це, що Юлія Тимошенко і є той кандидат на майбутніх президентських виборах, якого підтримуватиме Москва?

У відомого політолога Дмитра Видріна є своя версія, якою він поділився з «Голосом Америки».

«Чому Тимошенко ласкаво приймають, а з Ющенком іде болісний діалог у листах, а тепер уже навіть у блогах? Я гадаю, це пов’язано з тим, що Тимошенко більше вписується у правила тієї «візантійської» гри, якою віртуозно володіють наші російські колеги. Суть цієї візантійської гри полягає у тому, що все будується на певних замовчуваннях, на певних «підморгуваннях». У Бертольда Брехта є чудові слова про німецьку націю певного історичного періоду, коли всі договори велися не з допомогою слів, а з допомогою підморгування. Тобто, на словах говорили одне, а підморгуючи, тут же давали зрозуміти, що йдеться зовсім про інше.

Так от, мені здається, Тимошенко – віртуоз «підморгування». А Ющенко так і не навчився підморгувати можливим переговірникам візантійського штибу. Тому Ющенко стоїть навпроти партнерів з відкритими очима і чекає, коли почнеться діалог, де можна все вербалізувати, де можна речі називати своїми іменами, де можна говорити одне й те саме і в кулуарах, і на людях. А опоненти немовби підморгують йому і кажуть: та ні, товариш, друг, «молодший брат» – так у нас переговори не ведуться. А от з Юлією Володимирівною в них виходить, тому що Юлія Володимирівна віртуоз підморгування обома очима, і це абсолютно вписується у ту переговорну стилістику, яку нам пропонують наші партнери.

Тому нічого дивно нема у тому, що на рівні «підморгування» в неї виходить краще, ніж у Ющенка на рівні відкритого діалогу», – вважає Видрін.

XS
SM
MD
LG