Спеціальні потреби

Яким бути НАТО після відходу Схеффера?

НАТО минулої суботи змінило свого лідера. Замість Яапа де Гооп Схеффера, який керував альянсом п`ять з половиною років, на цю посаду буде призначено колишнього прем`єр-міністра Данії Андерса Фог Расмуссена. Перед ним і альянсом – ціла низка випробувань, як старих, так і нових.

Найбільшим сьогоднішнім випробуванням НАТО є Афганістан, де нині дислоковано шістдесят тисяч військових з п’ятнадцяти країн світу. Генеральний секретар альянсу Яап де Гооп Схеффер вважає, що міжнародний контингент повинен залишитись.

«Якщо ми згорнемо свою місію, то Талібан перебере контроль над Афганістаном, а людям, особливо жінкам, це загрожуватиме катастрофічними наслідками. Постраждає також і Пакистан, і все це матиме негативний ефект на міжнародну безпеку загалом».

Критики кажуть, що дії НАТО в Афганістані продемонстрували недоліки альянсу – недостатньо політичної волі поміж країнами-членами, погана координація дій та відсутність ефективного командного механізму. Труднощі, які переживає НАТО в Афганістані - не лише у військовій, але і дипломатичній та практичній площині. Практично знищена десятками років війни, ця країна, вважає Схеффер, потребує повної відбудови.

«Справжній успіх в Афганістані - це його цивільне відновлення, а НАТО з цим не впоратись, втім країни-члени можуть допомогти. Якщо до справи не долучиться вся міжнародна спільнота, місія НАТО буде безуспішною. Якщо відверто – успіх НАТО все більше залежить від факторів поза контролем альянсу».

Серед викликів, які нині постали перед НАТО, необхідність свіжого погляду на місію організації, каже Аластер Камерон - експерт Королівського інституту військової служби – аналітичного центру у Лондоні.

«Я думаю, Альянс намагатиметься долучитись до галузей, якими раніше він не займався, наприклад енергетична безпека, кібер-простір, інші аспекти так званої м’якої сили».

Інше гаряче питання – розширення альянсу. Нині НАТО має двадцять вісім членів. серед країн, які оголосили про намір приєднатися – Україна та Грузія.

Непрості відносини з Росією – одне з найбільш пріоритетних питань, яке доведеться вирішувати вже новому секретарю – колишньому прем’єр-міністру Данії Андерсу Расмуссену. Першим кроком, вважають експерти, має стати визначення нової стратегічної концепції альянсу. Деякі країни твердять, що п’ята стаття установчого документу організації – колективна оборона – має залишатись головним завданням НАТО. Однак не всі з цим погоджуються. Тому, як каже Камерон, важливо також відновити консенсус всередині альянсу.

«Якщо НАТО хоче залишатись впливовою організацією, воно має полагодити розбіжність позицій всередині. На мою думку, європейці мають дуже різні погляди щодо сьогоднішньої ролі НАТО».

Але якщо говорити про найбільший виклик для НАТО, сьогодні безумовно таким є для альянсу Афганістан. І саме від того, чим закінчиться цей конфлікт, може залежати майбутнє НАТО та яке місце займатиме у новому столітті найстаріша діюча військова організація.


Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG