Спеціальні потреби

Ребія Кадір - уйгурський ‘Далай Лама’ для Пекіну?

Китайські правоохоронні органи намагаються повернути спокій в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі КНР, де на початку липня відбулись найкривавіші за останніх кілька десятиліть спалахи насильства між корінним населенням і китайськими мігрантами. Представники китайської влади складають вину за підбурювання до неспокою на уйгурських активістів у вигнанні, особливо на Ребію Кадір, яка живе на передмісті Вашингтона.

В американській столиці відбувалися демонстрації протесту проти репресивної політики Китаю у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі, де уйгури - народ, що говорить тюркською мовою та сповідує мусульманську віру - становлять приблизно половину двадцятимільйонного населення. Лідером уйгурів у вигнанні є Ребія Кадір:

«Мільйони китайців мігрували в наш район і відібрали землю від уйгурського народу і місця праці від місцевих уйгурів».

У вісімдесятих роках Ребія Кадір була успішним підприємцем, власницею торговельних компаній, ресторанів і магазинів. У 1993 році вона вважалась однією з найбагатших людей в Китаї і була призначена до Всекитайських зборів народних представників. Пані Кадір каже, що у той час уряд в Пекіні подавав її, матір одинадцяти дітей, як приклад і зразок до наслідування:

«Коли я стала багатою, я подумала, що зможу піти в політику і діяти в межах системи, аби переконати китайських лідерів змінити свою політику, щоб уйгурський народ мав свободу і права».

Їй не вдалося цього зробити і Ребія Кадір стала відвертим критиком існуючого режиму. У відповідь на це, у 1997-му році китайська влада позбавила її місця в законодавчому органі країни, і звинуватила її та інших уйгурських лідерів у тому, що вони домагаються незалежності для Сіньцзяну. У 1999 році її арештували за звинуваченнями у розповсюдженні державних таємниць.

Після шестирічного ув’язнення Кадір було видворено з Китаю. Останніми тижнями Пекін звинувачує її та інших уйгурських лідерів у вигнанні в підбурюванні до насильства в Сіньцзянь-Уйгурському автономному районі.

Промовляючи ще у 2006-му році, Ребія Кадір заявила:

«Китайський уряд називає мене терористом. Я проти будь-якого виду тероризму, незважаючи на те, чи він здійснюється китайцями, уйгурами, чи будь-ким».

Того ж року Ребію Кадір було номіновано на Нобелівську премію миру.

Сьогодні вона очолює два уйгурські угруповання у вигнанні. Вона зустрічається з членами Конгресу США, переконує, що американський уряд повинен чинити тиск на Пекін, щоби той припинив утиски уйгурів:

«Я вірю в майбутнє. Уйгурський народ буде мати свободу на своїй власній батьківщині, так само як він має свободу тут, у Сполучених Штатах і по всьому світі».

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG