Спеціальні потреби

ВР ухвалила зміни до закону про вибори президента


Парламентарів, які не часто радували ефективною роботою у минулому політичному сезоні, на канікулах раптом охопив трудовий ентузіазм. У майже 40-градусну липневу спеку народні обранці зібралися в залі під скляним куполом, аби провести позачергову сесію.

Щоправда, мінімальну зарплатню та прожитковий мінімум – «улюблене» питання регіоналів, заради чого ті й погодились попрацювати позачергово – поки що не розглядали, відклали на потім.

Зате видали «на гора» зміни до закону про вибори президента. За рішення проголосувало 316 депутатів.

Згідно з новим виборчим законом, президентська кампанія в Україні буде коротшою: 90 днів замість 120.

Натомість грошова застава, яку муситиме сплатити кожен кандидат для участі у виборах, збільшується уп’ятеро: з колишніх 500 тисяч до 2,5 мільйона гривень.

Серед інших новацій є й така: виборчі комісії тепер формуватимуть кандидати, а не депутатські фракції. Зміниться також процедура встановлення результатів виборів та оскарження порушень: виглядає так, що рішення прийматиме одна судова інстанція без можливості апеляцій.
Коментуючи прийнятий законопроект, його ініціатори з Партії регіонів і БЮТ запевняють: усі ті зміни на краще.

Президент України Віктор Ющенко, однак, дотримується протилежної думки. Глава держави заветує закон. Про це одразу ж після голосування заявив представник президента у Верховній Раді Ігор Попов. За його словами, новий закон про вибори узгодили між собою дві політичні сили, і він надає двом кандидатам від цих політичних сил незаконні преференції.
Намір президента накласти вето на новий виборчий закон підтвердила на брифінгу прес-секретар Ірина Ванникова. За її словами, Ющенко назвав цей закон «зразком політичного шахрайства». «У юридичних деталях автори закону прагнуть реалізувати свою давню ідею – поділити країну на двох»,-- переконаний глава держави.

З обуреним коментарем виступила також представник президента в Конституційному суді і ЦВК Марина Ставнійчук. Докладно проаналізувавши юридичні нюанси нового виборчого закону, Ставнійчук застерігає: «люди реально не матимуть впливу на результати виборів».

Занепокоєння поділяють деякі відомі експерти. Новий закон «робить неможливими проведення чесних, відкритих і демократичних виборів». З такою категоричною заявою виступив голова Комітету виборців України Олександр Черненко. Особливе несприйняття експерта викликала норма, за якою один суд вирішує долю виборчого процесу. Черненко назвав це спробою «застосувати рейдерські схеми під час виборів».

Як виглядає, не у захваті від прийнятого законопроекту і голова Верховної Ради Володимир Литвин. «Я також вважаю, що є багато підстав, щоб ветувати цей закон. Бо рейдерські схеми не можна накидати на закон про вибори президента», -- заявив спікер. Водночас, як він прогнозує, парламенту стане голосів, щоб подолати президентське вето». «І тоді я, як законослухняна людина, буду вимушений його оприлюднити», -- розводить руками Литвин.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG