Спеціальні потреби

Правозахисники в Росії занепокоєні проблемою безкарності


Російська правозахисна організація «Меморіал» припинила свою діяльність у Чечні після вбивства минулого тижня місцевої представниці цієї організації - журналістки Наталії Естемірової. Активісти правозахисного руху звинувачують прем’єр-міністра Володимира Путіна і президента Дмитра Медведєва у відповідальності за створення атмосфери вседозволеності та безкарності, що, як кажуть вони, і довело до смерті Естемірової.

Чеченське відділення «Меморіалу» опублікувало заяву, в якій сказано, що здоров’я і безпека його членів опинилися під серйозною загрозою. В заяві також говориться, що чеченські органи влади виявляють неприховану ворожість до незалежних громадських ініціатив, а також повне нерозуміння громадянського суспільства, такою мірою, що високопоставлені державні службовці прирівнюють активістів руху за права людини до терористів.

Минулого тижня президент Дмитро Медведєв надіслав телеграму на адресу чеченського офісу «Меморіалу», в якій заявив, що він глибоко переживає вбивство Наталії Естемірової. Президент пообіцяв провести вичерпне слідство і обіцяв, що злочинці будуть покарані.

Однак російський омбудсмен питань з прав людини Володимир Лукін заявив, що обіцянки майже ніколи не виконуються в його країні, коли жертвами вбивств стають правозахисники, журналісти і юристи:

«Починається слідство. Воно, як завжди, починається з клятв, що все негайно, або дуже швидко, буде вирішено, що це справа честі і так далі. Опісля воно продовжується десь з років десять, протягом яких разів три або чотири публіку повідомляється, що зовсім все відкрили, що ще одні заходи, і все буде в порядку. А через 10 років воно своїм ходом забувається, і його замінюють інші справи».

Лукін виступав на прес-конференції в Москві минулого четвер. Присутніми були десятки журналістів з усього світу. Голова Московської Гельсінської групи Людмила Алексєєва попросила представників російських засобів масової інформації підняти руки:

«Явна меншість, явна меншість. І зрозуміло – чому. Для нас це не новина», - сказала вона.

Багаторічна активістка сказала, що вона отримала багато дзвінків від іноземних ЗМІ з проханням прокоментувати вбивство Естемірової, але ні одного від російського журналіста. Вона дала зрозуміти, що російські ЗМІ виявляють невелике зацікавлення вбивствами журналістів, юристів і правозахисників.

Голова організації «Меморіал» Олег Орлов визнав, що він отримав кілька дзвінків у справі вбитого свого товариша, але звернув увагу на те, що справа Естемірової – це вершок айсберга злочинів, вчинених російськими офіційними особами. Він сказав, що страх стримує пересічних російських громадян від звертання з протестами до органів влади, коли зникає хтось із їхніх родичів:

«Коли надія втрачається, люди починають виходити на пікети з вимогами. Потім, слава Богу, якщо людину звільнюють, якщо людину через якийсь час після тортур звільнили, все забувають, і звільнена людина просить, тільки, ради Бога, нікуди не пишіть, і родичі говорять, нашу заяву віддайте назад, це все – забули».

Російські активісти кажуть, що кількість викрадень у Чечні різко збільшилась, із 37 випадків у 2007 році до 42 торік, а протягом шести місяців цього року було більше викрадень, ніж у загальному протягом останніх двох років.

Російський актор Олександр Філіппенко прибув на прес-конференцію «Меморіалу», щоб прочитати уривок зі звернення російського письменника Олександра Солженіцина «Жити не за брехнею»:

«Ми так безнадійно дегуманізувалися, що за сьогоднішній скромний раціон віддамо всі принципи, душу свою, всі зусилля наших предків, всі можливості для нащадків, щоб лише не розладнати свого мізерного існування. Насильству немає чим прикритися, крім брехні, а брехні втриматися лише завдяки насильству».

Омбудсмен Лукін говорив про анклави вседозволеності на Кавказі і сказав, що вони можуть поширитись на всю Росію, якщо їх не взяти від контроль. Він попередив, що політики, які толерують такі анклави з опортуністичних міркувань, дотримуються винятково небезпечних позицій. Луків твердив, що в Росії надто багато людей, які думають, що всі спірні справи, які можуть негативно вплинити на когось іншого, повинні бути врегульовані за допомогою убивства:

«Щобільше, стан нашого суспільства такий, що в нас воно схильне не лише в цій сфері до такого способу вирішення справи, це велика серйозна проблема, але це окрема проблема».

Лукін додав, що в Росії існує глибоко закорінена тенденція пов`язувати справу безпеки держави з безпекою державних службовців. Проте він звернув увагу на те, що в правовій державі безпека повинна означати безпеку людей, понад усе журналістів, юристів і правозахисників, які допомагають захищати своїх співгромадян.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG