Спеціальні потреби

У США судять другого фінансового махінатора

Цього тижня суд у Нью-Йорку засудив фінансиста-шахрая Бернарда Мейдоффа до 150 років ув`язнення. Тепер суд у Г’юстоні розглядає справу Аллена Стенфорда, звинуваченого в організації фінансової піраміди та нанесенні інвесторам мільярдних фінансових збитків.

Техаський фінансист Аллен Стенфорд продавав інвесторам депозитні сертифікати свого банку на острові Антигуа, подаючи неправдиву інформацію про їх високу прибутковість.

У лютому його було заарештовано неподалік американської столиці. Поки що Стенфорд не визнає себе винним. Втім, якщо його вину все ж таки буде доведено у судовому порядку, махінатору загрожує 250 років позбавлення волі.

Чоловіка, який колись володів найбільшою в країні приватною колекцією літаків, привезли до суду в машині ФБР. Техаського бізнесмена та п’ятьох його співучасників звинувачують у створенні та управлінні фінансовою пірамідою, у яку було залучено понад сім мільярдів доларів.

Представник експертної служби Ґреґ Кемпбелл пояснює: «Це була типова схема Понзі: обікрасти Пітера, щоб заплатити Полу».

До початку цього року, колишній техаський продавець взуття Стенфорд належав до плеяди найбагатших людей світу. Втім, як каже суддя, його гучне життя на широку ногу було побудоване на мільярдах доларів звичайних людей, які думали, що роблять вигідні інвестиції, вкладаючи гроші у його банк.

Правозахисники вважають, що ця міжнародна фінансова піраміда поступається своїми обсягами хіба що піраміді Мейдоффа.

Втім ще у квітні махінатор артистично заперечував подібність його бізнесу із пірамідою Мейдоффа, заявляючи, що «це неабияк розлючує і хапає його за душу».

Головний офіс фінансової імперії Стенфорда знаходився на Карибах, на острові Антигуа. Як і в справі з Мейдоффом, Комісія з цінних паперів та фондового ринку роками отримувала застереження щодо операцій Стенфорда, однак, не поспішала вживати заходів.

Професор Колумбійського юридичного університету Джон Кофф говорить, що два з половиною мільйона додаткових, очевидно фальшивих цінних паперів, продано вже після того, як Комісія розпочала серйозне розслідування.

Звинувачення висувають також представнику з острова Антигуа, який допомагав Стенфорду здійснювати махінації.

Службовець Комісії з цінних паперів та фондового ринку США Роберт Кузамі каже, що цю схему було розроблено так, аби правдива інформація ніколи не вийшла на поверхню.

Прокурори вважають, що майже шість тисяч інвесторів мають невеликі шанси повернути назад всі свої гроші.

Втім, причину хвилюватись мають не лише ті, хто потерпів внаслідок фінансової махінації Стенфорда. За останніх півтора року ФБР відкрило понад 100 розслідувань можливих фінансових пірамід.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG