Спеціальні потреби

Прем’єру прогнозують відставку слідом за спікером


Слідом за відставкою спікера Арсенія Яценюка слід чекати відставки Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Про це заявляють експерти, коментуючи події, які відбулися у Верховній Раді у середу.

Яценюка зняли за вказівкою Ющенка, – стверджує Юлія Тимошенко. Коментуючи заяву прем’єрки, політологи визнають: схоже на правду. І навіть якщо сам президент не давав прямої вказівки, виглядає, він був не проти сценарію, розробленого Секретаріатом.

Яценюка зняли за дві головні провини – хотів уберегти від розпуску нинішню Верховну Раду і мітив у президенти, – вважає директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран:

«Яценюк був зацікавлений у збереженні нинішньої Верховної Ради і підтриманні політичної стабільності в країні, що, безумовно, не влаштовувало тих, хто хоче зробити перевибори. І не влаштовувало, в тому числі, Секретаріат президента. А другий момент стратегічний – бо Яценюк у перспективі може бути дуже потужним кандидатом на президентських виборах, і він особливо не приховує своїх майбутніх президентських амбіцій. Тому не треба виключати і те, що він був усунутий зі своєї посади як можливий кандидат, який може взяти участь у президентських виборах і відтягнути на себе певну частина електорату інших кандидатів».

Проте головна ціль сценарію – не так позбутися Яценюка, як позбутися Тимошенко. Вона наступна у черзі. У цьому не сумнівається ніхто з експертів. За результатами сьогоднішнього голосування намалювалися контури нової коаліції. Якщо її вдасться сформувати, президент дістане можливість відправити прем’єрку у відставку і без проведення перевиборів, – каже професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

«Ющенко досягає можливості усунути Тимошенко без дострокових виборів, він досягає можливості довгоочікуваного компромісу з частиною Партії регіонів – хоча для нього постає питання, а хто ж, власне, буде прем’єром. Тут найбільша інтрига. Бо очевидно, що Ющенка не влаштовує ні Тимошенко, ні Янукович. Він прагне нав’язати зручну для себе фігуру. І цікаво, що однією з таких фігур вважаєвся Яценюк. Але за результатами цього голосування і за реакцією Яценюка видно, що він, скажемо так, ображений на політику президента».

А тим часом інший експерт, директор Фундації «Відкрите суспільство» Юрій Сиротюк висуває оригінальну версію. Пояснюючи, для чого запустили механізм відставок, він стверджує: ніякої стратегії нема, є тактична мета – просто треба ділити гроші:

«Мета яка – в Україну прийшли великі гроші. Прийшло 16,5 мільярдів доларів. Ці гроші можуть бути закладені в наступний бюджет, і уряд зможе більш-менш ефективно справлятися з економічною кризою. В умовах економічної кризи Україну чекає низка банкрутств банків, підприємств, і той, хто буде при владі, зможе взяти участь у перерозподілі (наприклад, як Клюєви прикупили собі стратегічний Промінвестбанк). Мені здається, мета – створити ситуативну коаліцію дерибану, яка, використовуючи позику Міжнародного валютного фонду, використовуючи владні повноваження, буде намагатися цю ситуацію економічної кризи використати для себе. Зрозуміло, що метою є так само усунути Тимошенко. Але я думаю, оці гроші, які засвітилися зараз в очах у депутатів… це така ситуативна дерибанська більшість утворена».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG