Спеціальні потреби

Американські експерти про причини інфляції в Україні


Високі показники інфляції в Україні все більше привертають увагу іноземних експертів. За перше півріччя 2008-го року розмір інфляції в Україні досяг 15,5%, а в річному вимірі – 29,3%. Уряд наразі прогнозує, що за підсумками року вона сповільниться до 15,9% з 16,6% минулого року, однак такої думки не поділяє ніхто з незалежних експертів.І хоча за підсумками липня зафіксована дефляція на рівні 0,5%, американські економісти пояснюють таку ситуацію, передусім, впливом, сезонних факторів, які не вирішать проблеми в цілому. У зв’язку з цим експерти закликають уряд та Нацбанк України вдатися до радикальних кроків.

Від інфляції та постійного зростання цін на товари та послуги страждають не лише українські споживачі. Незадоволені і представники американського бізнесу, які працюють в Україні. Віце-президент компанії UPS Арнольд Веллмен каже:

«Інфляція в подвійних цифрах може вбити будь-яку економіку. Люди, які займаються монетарною політикою, мають звернути на це увагу».

З ним погоджується голова бізнес-ради «Україна - США» Морґан Вільямс: «Американський бізнес, як і будь-який, хоче стабільної економіки. Вони хочуть мати валюту, яка підтримує свою вартість».

Економіст бачить причину галопуючої інфляції в Україні у прив’язаному до долара курсі гривні. Таким чином принаймні 15% зростання цін – наслідок падіння курсу долара відносно євро:

«Відбувається приплив іноземної валюти через банкову систему. В Україні на споживацьких кредитах можна заробити до 55%, а в Європі тільки десь 6%. Іноземні банки отримують в Україні спекулятивний прибуток».

Директор Центру міжнародної торгівлі та економіки вказує на ще одну можливу причину високої інфляції:

«Є люди, яким подобається, що гривня недооцінена, а саме експортери можуть більше продати за кордон».

За словами Аслунда, Нацбанку слід дозволити гривні вільно конвертуватися, оскільки зменшення споживацьких кредитів призведе до зменшення імпорту та вирівнювання економічного балансу.

А Міллер додає, що відцього виграють споживачі, бо вони зможуть купувати імпортні товари набагато дешевше. Також Україна стоїть перед енергетичною кризою, вартість газу значно зросте наступного року. Експерт каже, що вільне конвертування також допоможе з цим боротися.

Економісти передбачають зростання вартості акцій українських підприємств, що значно впали протягом останнього року. Більше іноземних інвестицій спрямовуватиметься до реального сектору української економіки. Якщо ж прив’язка до долара залишиться, то це призведе до неминучого фінансового краху. В певний момент спекулянти одночасно рушать до виходу, – зазначає Андерс Аслунд:

«Цілком реалістично прогнозувати, що вартість нерухомості значно впаде і чимало банків збанкрутують. Велика девальвація гривні зменшить попит на товари в середині країни».

Міллер каже, що прив’язка гривні до долара була мудрою політикою свого часу, яка себе віджила. І тепер, кажуть американські економісти, її наслідком може стати фінансовий шок такої же потужності, який пережила Росія в 1998-му році чи азійські країни роком раніше.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG