Спеціальні потреби

Як може Захід протидіяти агресії Росії?


Американські експерти однозначно говорять про те, що розпочавши військову операцію у Грузії, Москва мала перед собою декілька завдань. Перше і головне, на думку колишнього посла США при ООН Ричарда Голбрука – це усунути від влади прозахідно та проамерикансько налаштованого Президента Грузії Михаїла Саакашвілі.

У статті, надрукованій у п’ятницю у газеті «Вашингтон Пост» Голбрук наголошує, що «найважливіше, що сьогодні може зробити Захід – це посилити грузинський уряд, надавши значну економічну та військову допомогу Грузії». Все просто, каже Голбрук, якщо Михаїл Саакашвілі виграє, то Володимир Путін – програє.

Його думку доповнює професор університету Джорджа Вашингтона Хоуп Гарісон. В інтерв’ю «Голосу Америки» Гарісон каже, що, намагаючись провчити Грузію за її прагнення вийти з орбіти Московського впливу, Росія намагається таким чином залякати і інші країни-сусіди, перш за все Україну:

«Я думаю стратегічним завданням Росіян було отримати більший контроль над Грузією. Багато хто говорить, що Путін особливо хоче відсунути від влади Саакашвілі і поставити там когось, хто вестиме більш урівноважену політику у відносинах з Росією та Сполученими Штатами. По-друге – послати сигнал іншим країнам, наприклад Україні, чи навіть Польщі, Балтійським країнам, країнам Центральної Азії, заявляючи, мовляв, ми повернулись, ми хочемо мати впливати на те, що відбувається на території навколо нас».

Як і Голбрук, Гарісон вважає, що за усіма діями і рішеннями офіційної Москви, стоїть безпосередньо колишній президент Росії Володимир Путін. Гарісон каже, що Медведєв виконує сьогодні суто церемоніальну роль.

На запитання ж про те, чи можливий подібний сценарій у інших країнах сусідах Росії експерт каже, що усі очі світу дивляться сьогодні на Україну. Не зважаючи на те, що Україна не потрапила у такі тісні обійми Заходу як Грузія, вона може стати жертвою інших небезпечних сценаріїв, які можуть розігруватись для дестабілізації ситуації. Водночас Гарісон сумнівається, що Росія піде на подібний військовий конфлікт з Україною:

«Я не думаю, що росіяни повторять подібний сценарій і застосують військову силу в Україні. Не зважаючи на те, що Росія щоразу на критичну заяву Заходу виступає з не менш критичною заявою у відповідь, я думаю що вони таки розуміють, що ризикують певними взаєминами із Заходом, тому я не думаю, що вони готові піти сьогодні на якісь ризикові кроки щодо України».

Експерт каже, що, почавши військову операцію у Грузії, Росія на цьому етапі виконала своє завдання, продемонструвавши свою силу і попередила, що може здійснити такі дії стосовно інших країн сусідів, якщо буде незадоволена їхньою політикою. Тим більше, що Росія уже і так контролює постачання енергоресурсів в Україні.

Що ж до уроків, які можна винести з сьогоднішньої грузинсько-російської кризи, то на думку Хоуп Гарісон, конфлікт показав, що західна спільнота не має на сьогодні реальних механізмів дій у подібних ситуаціях:

«Сполучені Штати не будуть посилати свої війська для того, щоб захистити Грузію, Україну чи інші країни-сусіди Росії. Кожна з цих країн повинна вирішувати свої проблеми самостійно. Одним з уроків для політиків реалістів є те, що країна мусить мати хороші взаємини як із Заходом так і з Росією. Коли ви маєте потужного сусіда, вам треба реалістично дивитись на ситуацію. Росія нікуди не дінеться, А США не буде приходити щоразу і створювати щит безпеки для кожної з цих країн і військовою силою захищати їх від Москви».

Такі не надто оптимістичні, втім реалістичні висновки для України робить експерт у Вашингтоні. Кожна країна на думку Хоуп Гарісон повинна навчитись балансувати між російським ведмедем і Заходом. Водночас Ричард Голбрук переконаний, що Захід повинен зробити все можливе, щоб Росія зрозуміла, що світ змінився і подібні одноособові військові дії, які Кремль застосував щодо Грузії, не мають зійти Росії з рук.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG