Спеціальні потреби

30 років тому народилася перша дитина «з пробірки»


Цього тижня перша дитина з пробірки, народжена у Манчестері, Великобританії, відсвяткувала свій 30-ий день народження. Тоді це наукове досягнення викликало чимало дискусій у суспільстві. Сьогодні ж технології, які дали життя Луїзі Браун, вдосконалили настільки, що у 1978-му щось подібне важко було й уявити.

30 років тому фраза «дитина з пробірки» викликала острах, що ці діти будуть неадекватно сприйняті суспільством. Однак досвід першої дитини, зачатої у пробірці, а тепер 30-ти річної і цілком здорової Луїзи Браун свідчить про протилежне. З того часу завдяки зачаттю ін-вітро у світі народилося три мільйони дітей. Цей метод передбачає запліднення яйцеклітини у пробірці, а потім вживлення ембріона у лоно матері.

Однак сьогодні метод ін-вітро не лише допомагає безплідним батькам. Його використовують для зменшення ризику народження хворих дітей. Процедура має назву – передімпантаційна генетична діагностика. Перш ніж вживити ембріон у лоно матері, його обстежують на наявність генетичних захворювань. Директор Центру репродуктивної медицини та безпліддя Зев Розенвейкс каже:

«Ми проводимо це, щоб вживляти лише неушкоджені ембріони, аби потім народжувались діти, які б не мали жодних захворювань».

Передімплантаційна діагностика змінила життя Лері та Енн Зімерман. У Лері була рідкісна спадкова форма раку ока. Коли народилася їхня перша донька Перрі, пухлина на оці проявилася вже на сьомому тижні її життя, а через два роки – у мозку. Вона провела місяці в лікарні та пережила дві операції. Захворювання доньки поставило подружжя Зімерман перед складним вибором – вони хотіли мати більше дітей, але боялись ризику повторного діагнозу. Леррі Зімерман зазначає:

«Якби не передінплантаційна діагностики, не думаю, що сьогодні Лук і Сюзанн були б з нами. Зважаючи на те, через що ми перейшли, борючись із пухлиною Перрі, ми б не зважились на це ще раз».

Однак метод діагностики викликав у суспільстві етичне питання: чи слід батькам контролювати генетичні процеси своєї дитини. Професор центру білетики Університету Пенсільванії має досить консервативні погляди у цьому питанні:

«Як нам тоді зупинити людей, які скажуть: «Знаєте, нам подобається дитина із музикальними здібностями, або нахилами до точних наук». Це дуже слизький шлях і нам треба мати якісь засоби контролювати напрям, в якому ми йдемо».

Це дискусійне питання виникло із народженням першої дитини, зачатої в пробірці. 30 років пізніше дебати про створення дітей «на замовлення» не припиняються. Однак для сім`ї Зімерман йшлося не про підбір гарних дітей, а про їхнє здоров`я.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG