Спеціальні потреби

У США зростає кількість підліткових вагітностей


В останні тижні у США загострились дебати щодо сексуальної освіти підлітків. Причина – у червні завагітніло 17 учениць середньої школи міста Ґлаустер, штат Массачусетс, віком до 16-ти. Програма із запобігання статевим захворюванням показала, що падіння сексуальної активності підлітків, яке відбувалося стабільно протягом останнього десятиліття, зупинилося у 2007-му, і є всі ознаки зворотної тенденції у майбутньому.

Причини називаються різні – від занадто відвертих телепрограм та фільмів до негативного впливу виховальної концепції повної заборони сексу та утримання від дошлюбних статевих стосунків. Результат же протилежний від бажаного: недаремно кажуть – заборонений плід – солодкий.

Напевно правильний підхід десь посередині – молода людина має бути з одного боку ретельно проінформована про ризики, а з іншого ж – важливо не допустити на неї тиску з боку дорослих. Президент організації «Захисники прав молоді» Шеллі Нокс зазначає:

«Щось негаразд у нашому суспільстві, яке лобіює та фінансує принцип утримання від дошлюбного сексу – як єдиний спосіб виховання підлітків, коли 95% американців вступають у сексуальні відносини перед укладанням шлюбу».

Представник громадян за відповідальну шкільну програму Мішель Тернер не вірить в самовпевненість молодих людей:

«Мозок підлітків не розвинутий повністю. Вони не здатні цілком розуміти наслідків хибних рішень, особливо коли йдеться про сексуальні відносини».

«Ніяких походів у кіно чи ресторани з друзями. Ніяких вечірок, чи прогулянок з подружками по крамницях» – розказує одна із молодих мам.

Ця молода мама живе у Ґлаустері, штат Массачусетс- невеликому риболовецькому містечку на Атлантичному узбережжі. В її школі цього року завагітніло 17 учениць, що вкотре загострило дебати щодо сексуального виховання підлітків та включення обговорення цього питання у шкільну програму.

Суспільство розкололось на два табори. Тих, хто вважає, що єдиним підходом має бути виховання учнів у дусі повного утримання від сексу. Інший табір вважає, що більш важливим є розповісти підліткам, які таки вирішили вступити у сексуальні стосунки, про способи контрацепції.

Дебати не нові, вони почалися ще у 80-их роках, коли були вперше офіційно зареєстровані випадки захворювання на ВІЛ СНІД. Питання залишається тим самим – що мають знати учні середніх шкіл про секс. Речниця групи «Захисники прав молоді» Шеллі Нокс розповідає:

«Місто, у якому я виросла, Лаббок, Техас, надзвичайно консервативне та проповідує повне утримання від сексу до шлюбу. У рамках шкільної програми вони запрошують до шкіл місцевого священика, який переписує свої церковні проповіді про утримання та читає їх перед учнями під час уроків, у тому числі за день до випускного вечора. Я пам’ятаю, нам тоді дали багато хибної інформації, як наприклад – ви можете підхопити хворобу від тримання за руки. Він стверджував, що половина хлопців-геїв хворі на СНІД».

Однак не всі заклади у країні мають такі консервативні підходи. В одній мерілендській школі рік тому запровадили програму, яка вчить підлітків відповідальному ставленню до сексу. Не всі батьки, однак, задоволені. Мішель Тернер – мама та речниця групи «Громадяни за відповідальну шкільну програму» вважає, що освітяни зробили помилку:

«Вони фактично розповідають нашим підліткам, що пігулки та презервативи майже повністю захищають від вагітності чи хвороб, а це не так».

Консервативно налаштованих батьків підтримує Національна асоціація за пропаганду утримання та Рада дослідження родини. Обидві організації вважають, що подібні шкільні програми дають зелене світло американським підліткам вступати у сексуальні стосунки, американська поп-культура пропагує сексуально провокуючий одяг та поведінку. Є такі батьки, які наполягають, щоб їх діти дали клятву утримання.

Для цього у деяких громадах, як наприклад у Південній Дакоті, проводяться спеціальні урочисті церемонії для дівчат, де вони присягаються не мати статевих стосунків до шлюбу. Все виглядає як весілля, з урочистими промовами, тостами, святковим тортом та навіть традиційним танцем з татом, тільки після події дівчина підліток залишається жити з батьками.

«Сьогодні всі ці церемонії не мають ніякого сенсу, дівчата все одно мають статеві стосунки, навіть залишаючись під батьківським дахом» – каже батько Брет Маркл.

Шелбі Нокс речниця організації «Захисники прав молоді», каже що клятва не приносить бажаних результатів, а навпаки:

«Клятва утримання означає віддати контроль над своїм сексуальним життям спочатку батькові, а потім чоловікові – одним словом, хтось інший за тебе приймає рішення. Про яку особисту незалежність може йти мова».

Дослідження, проведені Колумбійським університетом, показали, що клятва утримання від дошлюбних статевих стосунків порушується у 90% випадків. Джеймс Ваґонер намагається пояснити чому:

«Молоді люди всі по суті однакові. Вони шукають зв’язку, відносин з оточуючими – які у свою чергу ведуть до статевих стосунків. Підлітки мають сильний секс-драйв, це їх нормальний біологічний стан. Однак, стверджувати, що це – єдине, чого вони прагнуть – означає не розуміти природи молодої людини».

Тим часом, дебати щодо сексуальної освіти в Америці та інших країнах світу продовжуються. А правда, скоріш за все у золотій середині – відкритій комунікації, базованій на відповідальному ставленні до своєї духовності та здоров’я.


Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG