Спеціальні потреби

Росiя проти планiв вiдзначення Конотопської битви


Росію обурив намір України відзначити ювілей Конотопської битви. Міністерство закордонних справ Російської Федерації оприлюднило коментар, у якому назвало ідею «спрямованою проти росіян».

Росія обурена планами України відсвяткувати військову перемогу 350-річної давнини. У намірі відзначити ювілей Конотопської битви, що відбулась 1659 року під проводом гетьмана Івана Виговського, російське зовнішньополітичне відомство побачило підступний націоналістичний задум. У коментарі, оприлюдненому сьогодні на сайті МЗС Росії, це названо «вишукуванням у спільній… російсько-українській історії подій і персонажів, примітних лише тим, що вони якось були спрямовані проти Москви, проти Росії, проти росіян». Як сказано у коментарі, «В ім»я цього часом підносяться на щит імена і діяння, яких… можна було б посоромитися». «Кривава битва через чергову зраду чергового гетьмана – з їх числа», – наголошується в документі.

Далі російські дипломати доводять: у тій історичній битві московські війська хоч і зазнали відчутних втрат і змушені були відступити від українських кордонів, проте не були розгромлені. Сам же напад 100-тисячної армії князя Трубецького на Лівобережну Україну пояснюють як «викликаний необхідністю».

Підсумовуючи, російське МЗС висловлює сподівання на мудрість українського народу. «Який не дозволить втягнути себе у штучне, надумане протистояння з Росією. Ігри з історією, надто ж з націоналістичним підґрунтям, ще ніколи ні до чого доброго не приводили», -- застерігають із Москви.

А тим часом в Україні у планах відзначити ювілей історичної битви не вбачають нічого антиросійського. Що ж до чергових претензій, які лунають з Кремля, то вони вказують на подвійні стандарти у трактуванні історії, -- каже відомий письменник, публіцист, культуролог Микола Рябчук:

«Я в цій ситуації міг би порадити російським колегам не святкувати свою перемогу над поляками чи, власне, тими польськими загонами, які один час контролювали Москву; не робити Мініна і Пожарського національними героями і не робити з того історичного дня день національної єдності (бо сьогодні це свято – перемога над поляками). Тобто я би радив росіянам задуматися, чи це не сприяє полонофобії, чи це не сприяє взагалі антизахідницьким настроям. Тобто я хочу вказати на застосування подвійних стандартів. З одного боку, росіяни не бачать нічого поганого в тому, щоб святкувати перемогу над польськими нападниками, чи німецькими, чи шведськими, чи якимись іншими, і це нормально, -- а українці не мають права святкувати перемогу над нападниками, оскільки ці нападники є російські».

За словами Рябчука, у випадку Конотопської битви для українців ідеться про боротьбу з імперією, імперськими загарбниками, але аж ніяк не про конкретно росіян і тим більше сьогоднішніх росіян. Найприкріше те, -- каже політолог, що сьогоднішня Росія вустами МЗС ототожнює себе з тією імперською царською Росією, яка існувала 300 років тому.

Нагадаю: нещодавно Президент України Віктор Ющенко видав Указ про відзначення у червні наступного року 350-річного ювілею Конотопської битви. У рамках затверджених заходів з нагоди перемоги війська під проводом гетьмана Івана Виговського планується, зокрема, створити меморіальний комплекс битви під Конотопом.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG