Спеціальні потреби

Передвиборчi настрої українцiв Філадельфії


Філадельфія – старовинне за американськими мірками місто, колишня столиця Сполучених Штатів. 22-го квітня – це місто, як і увесь штат Пенсильванія, в якому воно розташоване, знову стане епіцентром політичного життя в країні, оскільки саме тут відбуватимуться чергові демократичні праймеріз. Свій вибір між Клінтон та Обамою серед інших робитиме і численна громада вихідців з України.Щосуботи майже 350 дітей приїжджають в українську школу у Філадельфії, аби вивчати українську мову та культуру. Старшокласники цими днями здають випускні іспити. Молодші учні, напередодні Паски, старанно вчаться малювати писанки. А їхні батьки, представники різних поколінь та соціальних груп, проводять час за спілкуванням і обговорюють останні події. Як вони самі зізналися, про політику мова між ними заходить не надто часто. Мешканка Філадельфії Лариса Кріль каже:

“Дуже мала кількість американців цікавиться політикою. Можливо це і правильно, тому, що в нас в Україні кожна бабця в селі займається політикою. Американці дуже хочуть кращого життя, але дають політикам самим розібратися в ситуації, яка є в країні. Але голосування звичайно тут проходить дуже активно, кожен має свою думку і тримає її в таємниці”.

При цьому кожен вирішує індивідуально, якого кандидата підтримувати. І висуває свої аргументи “за”, каже Уляна Мазуркевич:

“Гілларі як перша леді була дуже активна і підтримувала політику Біла, а він був добрий приятель України”.

Натомість Ярослав Тайльх притримується іншої думки: “Якщо говорити, який президент буде кращим для України, то я тут покладаюся на Обаму. Читав недавно статтю Бжезинського, який буде радником з міжнародних питань, якщо Обама буде президентом. І я думаю, що це визначає, що Обама буде кращим президентом для України”.

Громадська діячка Наталія Іщук-Пазуняк є прихильницею протилежного політичного блоку: “Я республіканка, не тому, що мене хтось так намовив, а тому, що я є в тому переконана. Я підтримую Мак-Кейна. Вірю, що він тих ідей не зрадить. Бачите, його минуле, і минуле його батька дуже глибоко зв’язані з американським справжнім патріотизмом. А я завжди за справжній патріотизм”.

Американці не випадково в першу чергу оцінюють зовнішньо політичні наміри кандидатів в президенти, адже на їхнє повсякденне життя і справи штату чи міста традиційно більше впливає місцева влада. Вчитель історії Роман Дубенко каже:

“Більшість внутрішніх відносин повинні бути налагоджені в самих штатах, а що стосується зовнішніх відносин, світової політики, то це справи федерального уряду. І тому для мене, коли я дивлюся на кандидата у президенти, дуже важливі його погляди на зовнішню політику Америки”.

Для багатьох виборців, як от для президента Українського освітньо-культурного центру у Філадельфії Бориса Павлюка більш важливою є партійна приналежність кандидата:

“Демократи більше відстоюють соціалізм, хочуть, щоб держава більше і більше підтримувала медичні справи, шкільні справи і так дальше. Республіканці більше відстоюють принципи нашої Конституції та демократії, вони за самодіяльність”.

Втім, часто люди у своєму виборі керуються ще простішими аргументами: Виконавчий директор Українського освітнтьо-культурного центру Орися Гевка каже:

“Гілларі Клінтон, як мені одна жінка сказала в коридорі, не могла втримати свого чоловіка при порядку, як вона порядок в Америці заведе? Сьогодні в коридорі такий вислів був. А Обама, ми вважаємо, взагалі в міжнародній політиці ще нічого не знає, і ще світу не бачив”.

А тим часом малюки закінчили малювати свої писанки і знову повністю захопили увагу своїх батьків. Адже і в Україні, і в США – у змаганні між дітьми і політиками завжди виграють діти.

XS
SM
MD
LG