Спеціальні потреби

Корупція залишається головною проблемою України


В Інституті Карнегі у столичному Вашингтоні відбулося обговорення нагальної ситуації в Україні, в якій взяли участь представники американського уряду, громадських організацій, експерти, колишні посли США в Україні та Посол України в США. Одне з обговорюваних питань – політична нестабільність. Стівен Пайфер поділився враженнями від своєї нещодавньої поїздки до Києва:

“Тут ми бачимо, що хоча українська система є демократичною, вона залишається досить незрілою. В парламенті Партія регіонів вирішила підняти питання НАТО. Можливо, вони мали серйозні підстави. Але в мене питання до їхньої тактики. Те, що можна було побачити по телевізору з парламенту, мало нагадувало зрілу опозиційну партію. Це більше скидалося на неслухняних школярів”.

Андерс Аслунд заявив, що постійна зміна урядів – риса, притаманна східно- та центрально-європейським країнам, не є поганою сама по собі:

“Політична нестабільність може бути позитивною річчю. Якщо основна проблема країни – корупція, то ви не хочете мати стабільний уряд. Кожний уряд атакує корупцію попереднього, і так воно має бути”.

Нескінченний виборчий процес приніс Україні деякі важливі позитивні зрушення. По-перше, ринкова економіка стала беззаперечною моделлю економічного розвитку вважає Андерс Аслунд:

“Україна має зараз консенсус і у законодавчій, і у виконавчій владі – до 90% – щодо бачення ринкової економіки, подібного до середнього європейського чи американського підходу”.

По-друге, Андерс Аслунд зазначив, що політичні партії перестали будуватися виключно на регіональній підтримці і стали загально національними, що зняло напруження між Заходом та Сходом країни:

“Партія Ющенко “Наша Україна” – переважно сільська партія. Партію регіонів Януковича підтримують люди, які найбільш зацікавлені мати низькі податки – переважно середній клас та вище середнього. І Юлія Тимошенко з популістським посилом переважно привертає малозабезпечених”.

Втім, основною проблемою, яка негативно вражає Україну, залишається корупція. За словами колишнього посла США в Україні Вільяма Міллера, українці розуміють, що вони живуть в дуже корумпованій державі, але не знають, що з цим можна зробити. Він сподівається на прихід у політику нового покоління:

“Я передбачаю, продовження боротьби в уряді за розподіл грошей, а саме купівлю посад, голосів, партій – це з часом буде взято під контроль. І це змінить склад еліти країни. Я, як і багато громадян України, сподіваюся на те, що з’явиться правляча група з тих, кому зараз до 35, яка приведе країну до демократії відповідно до її засновницьких документів”.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG