Спеціальні потреби

США закликають Туреччину утриматися від вторгнення в Ірак


Збройні сутички між турецькими військами і повстанцями курдської армії, що виникли минулого тижня на півночі Іраку, а також намір Туреччини ввести свої війська на північ Іраку, поставили США у незручну позицію. З одного боку Туреччина є головним союзником США на Близькому Сході, а з іншого – Сполучені Штати не хотіли б ускладнювати і без того непросту ситуацію в Іраку і провокувати незадоволення населення країни.

Турецька армія продовжує стягувати війська на кордон з Іраком. Десятки тисяч солдатів і важка техніка чекають команди розпочати наступ. Головна ціль – курдські повстанці, які в неділю здійснили вилазку на турецьку територію і вбили 12 турецьких солдатів і ще вісьмох захопили в полон.

Прем’єр-міністр Туреччини Рецеп Таїп Ердоґан зазначив: “Наша армія мобілізована, щоб повернути захоплених солдатів”.

Бойовики курдської Робітничої партії, які борються за незалежність Курдистану від Туреччини, вбили вже більше ста турецьких військових з початку року. Армія повстанців налічує близько трьох тисяч бійців, які переховуються у віддалених гірських районах Північного Іраку і звідти здійснюють напади на турецьку територію. Їхня головна мета – здобуття автономії Курдистану від Туреччини. Курди, що живуть по обидва боки кордону, загалом підтримують боротьбу за автономію, вони навіть організували демонстрації на території Іраку проти можливого турецького вторгнення.

У свою чергу в Туреччині пройшла хвиля протестів, з вимогою до уряду країни негайно вжити заходів проти курдської армії. Проте уряд поки утримується від активних дій, багато в чому через заклики Сполучених Штатів не вводити армію. Вторгнення турецької армії в Ірак, який формально є під контролем американський військ сприймалось би як свідчення неспроможності американців самостійно впоратись із ситуацією в країні. США застосовують різні важелі, щоб турецькі війська не перетнули кордону.

З владою Туреччини ведуть переговори американські високопосадовці, нова іракська влада і представники європейських країн, які натякають, що ця війна може завадити Туреччині стати членом Євросоюзу.

Держсекретар США Кондоліза Райс, на спільній прес-конференції зі своїм британським колегою Дейвидом Мілібендом закликала Туреччину утриматися від нападу:

“Ми обговорили, які заходи можна вжити, виходячи з нашого спільного бажання розв’язати напруження в Північному Іраку мирним шляхом. І також ми погодились, що необхідно покінчити з тероризмом, який практикують бойовики Робітничої партії Курдистану проти Туреччини”.

При цьому, американська влада наголошує, що поділяє невдоволення Туреччини діями курдських бойовиків і сприймає їх як прояв тероризму, що звужує можливості для переговорів.

Речник Держдепартаменту США Шон МакКормак каже: “Ми вважаємо, що курдська робітнича партія є терористичною організацією. А ми не ведемо переговорів з терористами”.

Америка закликає Туреччину насамперед працювати з іракською владою і виробити спільну стратегію, щодо вирішення конфлікту з іракськими курдами. А вторгнення в Ірак буде найгіршим можливим варіантом розв’язання цієї проблеми.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG