Спеціальні потреби

Уряд Іраку засуджує обстріл курдських поселень


Іракський уряд висловив протест з приводу того, що Іран постійно обстрілює артилерійським вогнем курдські села й містечка у північній частині Іраку. Іракський міністр закордонних справ Гошяр Зебрі заявив на прес-конференції у Багдаді, що іранського посла в Іраку було викликано і передано йому офіційну ноту протесту. Зебрі сказав, що внаслідок обстрілу курдські селяни у прикордонному районі покинули свої домівки. Він визнав, що в тому районі присутні курдські повстанці, але заявив, що це не виправдовує постійний обстріл через кордон.

Іран досі не коментував обстрілу, що спрямований проти курдських повстанців, які домагаються автономії для заселених курдами районів у північній частині Ірану. Раніше Тегеран звинуватив повстанців у використанні баз в Іраку для нападів всередині Ірану. Ця напруженість розпочалася майже сто років тому, а традиційна батьківщина курдів була розподілена між Іраком, Іраном, Сирією і Туреччиною. Від того часу курдські сепаратистські угруповання борються за об’єднаний незалежний Курдистан.

Гірське село Гаджі Омран є транзитним торговельним пунктом між курдськими районами Іраку та Ірану. Воно оточене фермами і пасовиськами. Вдень всюди тихо і спокійно. Але вночі, як розповідає сільський учитель Алі Катар Гуссейн, протягом останніх кількох місяців іранські сили обстрілюють цей прикордонний район:

“Іранці обстрілюють цю місцевість майже кожної ночі, використовуючи сильні прожектори для освітлення мішеней”.

Мер Гаджі Омрану Агмед Гамад-Амін каже, що наразі гине лише худоба. Він недавно зустрівся з представниками сил безпеки на іранському боці кордону:

“Іранці кажуть, що вони колись припинять обстріл, але поки що у них є причина стріляти”.

Місцеві офіційні представники зауважують, що іранські сили безпеки мають на меті знищити курдських повстанців, які переховуються в горах. Згідно з повідомленнями, повстанці пов’язані із сепаратистським угрупованням в Туреччині та Робітничою Партією Курдистану. Директор відділу закордонних відносин у курдському регіональному уряді в Іраку Фала Мустафа каже, що на іракських курдів покладають вину за дії сепаратистів у Туреччині та Ірані:

“Ми не хочемо, щоб це питання використовували як привід для вторгнення на територію іракського Курдистану. На жаль ми стали відповідальними за те що сталося. Але нема сумніву, що більшість членів партії є в Туреччині, хоч ми визнаємо, що деякі з них переховуються в гірському трикутнику між Іраном, Туреччиною та Іраком. Одначе, ми запевняємо, що наша політика – не дозволити будь-кому використовувати нашу територію як плацдарм для нападів на сусідів”.

Мустафа заявив, що курдський регіональний уряд надіється розв’язати цю проблему шляхом мирних переговорів, а не збройною конфронтацією.

XS
SM
MD
LG