Спеціальні потреби

Питання володіння зброєю викликало дискусію у США


Нещодавно Америка пережила глибокий шок. Студент Вірджинського політехнічного університету холоднокровно застрелив 32 студентiв та викладачів ВНЗ після чого покінчив життя самогубством. Згодом стало відомо, що й лікарі, і адміністрація університету, і викладачі знали, що Чо мав серйозні психiчнi проблеми. Тим не менше, вражає легкість, з якою він придбав зброю.

Трагедія у Вірджинському ВНЗ – найбільша за кількістю жертв у результаті стрілянини в навчальному закладі в історії США, але далеко не єдина. У 1999-му році в школі Колумбайн, що в містечку Літтлтон, штат Колорадо, двоє підлітків застрелили 12 школярів та вчителя i поранили 24 людини, після чого покінчили життя самогубством.

Щорічно, за інформацією “Нью-Йорк Таймс”, близько 30 тисяч людей у США гинуть від вогнепальної зброї. Право на володіння зброєю закріплено в другій поправці до Конституції США, яка була прийнята ще 1789-го року. Її текст каже: “Оскільки для безпеки вільної держави необхідна добре зорганізована міліція, право народу зберігати та носити зброю не підлягає обмеженням”.

Сьогодні не всі штати мають однакові закони щодо купівлі, збереження та носіння зброї. Наприклад, 40 штатів із 50 дозволяють законопослушним громадянам носити зі собою зброю для захисту, вісім накладають на це значні обмеження, а два штати – Іллінойс та Вісконсн – забороняють взагалі виносити зброю за межі домівки. Чимало великих міст на Північному Сході мають жорсткі обмеження щодо купівлі та зберігання зброї. В інших, як наприклад, в одному містечку штату Джорджія, кожний мешканець, навпаки, зобов’язаний її мати. Штат Вірджинія, де трапилася трагедія, має одні із найліберальніших законів щодо купівлі зброї.

У 1994-му році був прийнятий закон, відомий як “Закон про стрілецьку зброю”, який ввів заборону на десять років на напівавтоматичну зброю. Але цей закон припинив дію у вересні 2004-го року. Прихильники обмеження доступу до зброї зосередили свою боротьбу навколо відновлення цього закону та запровадженні більш детальної перевірки потенційних покупців.

Жоден із претендентів у кандидати в президенти, як також жоден із впливових політиків поки що не висловив свою підтримку обмеженню права на купівлю та володіння зброєю. Протилежна думка прозвучала потужніше.

Претендент у президенти від Республіканської партії Джон МакКейн зазначив:

“Я не вірю в те, що ми маємо якимось чином порушувати другу поправку до Конституції. Зрозуміло, що ми маємо запобігати цій жахливій поведінці. Я не думаю, що ми маємо щось робити з другою поправкою”.

Подібні аргументи підкріплює непогане фінансування. За інформацією сайту, яким володіє “Вашингтон Пост”, в 2006-му році організації, які домагаються обмеження права на володіння зброєю пожертвували 90 тисяч доларів на підтримку своїх кандидатів, тоді як кандидати, які дотримуються протилежної точки зору, отримали три мільйони від організацій, зацікавлених в легкому доступі до зброї, що в 33 рази більше.

Втiм, будь-якого обмеження законiв про володіння американцями зброї навряд чи можна очiкувати. Є навiть полiтики, якi домагаються протилежного. Так, наприклад, колишнiй спiкер Палати представників Ньют Ґiнґрiч, якого також називають ймовірним претендентом у президенти вiд республiканцiв, висловив погляд, що трагедії у Вірджинії можна було запобігти, або принаймні обмежити її наслідки, якби студентам на територіях ВНЗ було дозволено носити зброю.

Американські законодавці висловилися за удосконалення як штатних, так i федеральних законiв, щоб не допустити повторення трагедії у вiрджинському ВНЗ. Зокрема, вони пропонують створення більш централізованої бази даних про психічні захворювання потенційних покупцiв зброї.

Сенатор-демократ Петрiк Лiгi каже: “Ми можемо знайти шляхи i подбати, щоб у нас були дуже чіткі вимоги щодо людей з певними психічними захворюваннями, якi вже виявлено i про якi ми вже знаємо, щоби їм не було дозволено купувати зброю”.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG