Спеціальні потреби

ЄС ставить крапку на сподіваннях України


Вчорашнє рішення Євросоюзу ставить крапку на сподіваннях України щодо членства у ЄС, але не знімає євроінтеграції як стратегічної мети. Про це заявив заступник голови секретаріату Президента України Олександр Чалий. На брифінгу в секретаріаті йшлося про позицію глави держави з поточних питань зовнішньої політики.

Сталося те, що і прогнозували. Такими словами прокоментували у президентському секретаріаті затверджений 22 січня Радою міністрів закордонних справ ЄС мандат на переговори з Україною про нову посилену угоду. Причини того, що у новому документі, на відміну від попереднього, уже не згадується про можливість майбутнього членства України в Євросоюзі, на думку заступника голови секретаріату, слід шукати не в Україні, а в Європі, неспроможній до нового розширення. “Є речі, які від нас не залежать”, – констатував Олександр Чалий. Однак за його словами, Україні вчора не сказали так, але не сказали і ні. І якщо мова про можливість членства вже не йде, значить, слід шукати інші форми євроінтеґрації.

Олександр Чалий зазначає: “Вчорашнє рішення Ради Європейського Союзу ставить крапку в досить довгому періоді наших сподівань на те, що ми отримаємо сигнал про перспективу членства. Особливо ці сподівання у нас зросли після Помаранчевої революції. Мені здається, що це в жодному разі не ставить крапки на нашій євроінтеграційній політиці. І це також принципова позиція президента”.

За словами Чалого, наразі євроінтеграційна політика має втілитись у європейській трансформації українського суспільства. Крім того, як він нагадав, Україна лише вступає у переговорний процес з Євросоюзом і спробує поборотися за своє бачення нової угоди. Адже, як наголосив Чалий, відповідно до статуту Європейського Союзу Україна, як європейська країна, має право на членство і далі продовжуватиме євроінтеграційну політику, альтернатив якій немає.

Заступник голови секретаріату прокоментував також кризу у відносинах України з Туркменістаном, яка зараз перебуває у центрі уваги преси. Кризу відносин спричинив організований міністром транспорту Миколою Рудьковським приїзд в Україну у грудні минулого року представників туркменської опозиції. Після цього Україна одержала жорстку ноту від туркменської сторони і мало не позбулася поставок газу.

Як повідомив Чалий, президент, який ініціював з цього приводу службове розслідування, у своєму листі до уряду просив звільнити міністра Рудьковського з посади.

Олександр Чалий каже: “Президент виходить з того, що міністр Рудьковський грубо втрутився в діяльність закордонних установ України і спонукав посадових осіб українських дипломатичних закордонних установ до ряду дій, пов’язаних із видачею віз, які порушують внутрішні інструкції і законодавство України. Ці дії мали наслідки – кризу відносин з Туркменістаном, а також поставили під загрозу скоординований курс України у зовнішній сфері”.

Заступник голови секретаріату повідомив також, що президент своїм указом звільнив посла України в Австрії Олександра Єльченка – за візи, які видали туркменським опозиціонерам вобхід закону.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG